USA: Sýrie by měla více spolupracovat na objasnění vraždy Harírího

Rada bezpečnosti OSN se dnes zabývá zprávou týmu OSN, který vyšetřoval vraždu bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Zpráva německého vyšetřovatele Detleva Mehlise uvádí, že na vraždě spolupracovalo více vysoce postavených syrských a libanonských představitelů, včetně bratra a švagra syrského prezidenta. Bílý dům je připraven prosadit proti Damašku sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatel OSN Detlev Mehlis předává zprávu Kofimu Annanovi | Zdroj: ČTK

Američané jsou velmi znepokojeni zprávou o tom, že se Sýrie podílela na vraždě bývalého libanonského premiéra. Prezident George Bush byl mezi těmi, kteří prosazovali jednání v OSN, které by se zprávou vyšetřovatele o politicky motivované vraždě zabývalo.

Velvyslanec Spojených států při OSN John Bolton požaduje spolupráci Sýrie na osvětlení vraždy a řekl, že se před dnešním jednáním Rady bezpečnosti mluvilo i o možnosti uvalit na Sýrii sankce.

Spojené státy spěchají a vytvářejí tlak na ostatní členy Rady bezpečnosti, aby se pokusili společně přinutit Sýrii k tomu, aby se z činu zodpovídala. Vojenská akce proti Sýrii je ale podle prezidenta Bushe až poslední možností.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme