Vojáci USA se stahují ze Sýrie. Co za rozhodnutím stojí a co může znamenat pro Kurdy a Izrael?

Američtí a turečtí vojáci během první společné hlídky v syrském městě Manbidž. | Foto: U.S. Army/Arnada Jones | Zdroj: Reuters

Prezident Donald Trump oznámil, že se američtí vojáci stáhnou ze Sýrie. Boj s takzvaným Islámským státem (IS) označil za jediný a už zvládnutý tamní úkol americké armády. Mluvčí Sarah Sandersová následně potvrdila, že stahování víc než 2000 vojáků už začalo. Rozhodnutí vyvolalo nejen v USA vlnu odmítavých reakcí. Co to znamená pro Izrael, Turecko, Kurdy či Írán?

Tento článek je více než rok starý.

Otázky a odpovědi Jeruzalém/Washington/Damašek (Aktualizováno: 12:48 20. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump zveřejnil video (ke zhlédnutí níže), na kterém před Bílým domem emotivně ohlašuje, že američtí chlapci, mladé ženy a muži se vracejí domů. Prezidentovo rozhodnutí podle The New York Times zaskočilo jak národně-bezpečnostní komunitu, tak Pentagon, který se podle deníku ještě snažil Trumpovo nařízení zvrátit.

Prezidenta za něj kritizují i jeho obvyklí zastánci mezi republikánskými kongresmany. Odchod ze Sýrie označili za hrubou chybu třeba senátoři Marco Rubio či Lindsay Graham. Ten upozorňuje na to, že Američané zanechají svému osudu věrné kurdské spojence a umožní takzvanému Islámskému státu znovu posílit.

V Kongresu se objevují obavy, že na americkém odchodu ze Sýrie vydělají Rusko a Írán a v ohrožení se naopak ocitne Izrael.

Těžká rána pro Izrael?

Premiér Benjamin Netanjahu reagoval na rozhodnutí Donalda Trumpa diplomaticky. Řekl, že USA mají právo rozhodnout o stažení svých vojáků, nicméně dodal, že Izrael ještě bude studovat dopady tohoto kroku na svou vlastní bezpečnost.

‚Islámský stát jsme v Sýrii porazili‘. Spojené státy stahují ze země své jednotky, uvedl Bílý dům

Číst článek

Televize Channel 10 uvedla, že pro Izrael je tento krok velkým zklamáním. Premiér se podle ní snažil amerického prezidenta přesvědčit a jde v podstatě o neúspěch izraelské diplomacie.

Pro židovský stát je to už druhý bezpečnostní problém v posledních měsících. V září sestřelila syrská protiletecká obrana omylem ruské výzvědné letadlo a Moskva z tohoto incidentu vinila Izrael. Následně Rusové v Sýrii rozmístili moderní protiletecký systém S-300, který Izraelcům výrazně znesnadňuje zásahy proti íránským cílům na syrském území.

Teď přichází další rána, kdy stažení vojáků mnozí kritici vidí jako ponechání volné ruky Íránu, aby ohrožoval Izrael právě ze syrského území.

Kolika vojáků se stažení týká?

Agentura Reuters od svých zdrojů z americké armády zjistila, že se zřejmě stáhne všech 2000 vojáků, kteří na severu Sýrie působí, a to do zhruba tří měsíců. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová následně potvrdila, že stahování jednotek už začalo.

Proč se Trump rozhodl právě nyní?

Stažení vojáků prezident zdůvodnil tím, že Američané byli v Sýrii jen z jednoho důvodu, a boji proti teroristické organizaci Islámský stát. Jak prohlásil, ta už byla poražena, tudíž důvod americké přítomnosti v Sýrii už netrvá.

Je IS v Sýrii skutečně poražen?

Ne. Syrské kurdské jednotky, které USA podporují, v současnosti útočí proti poslední územní baště Islámského státu v Sýrii.

Útoky Islámského státu v Iráku opět sílí, za poslední rok se zdvojnásobily

Číst článek

Malá enkláva leží na východním břehu Eufratu poblíž iráckých hranic a podle odhadů se tam pohybuje na 5000 ozbrojenců Islámského státu. Nicméně bojovníci, kteří působili na územích, jež už byla dobyta, nejsou všichni ve vězení, nebo po smrti. Někteří uprchli do okolních zemí, jiní se stáhli do pouštních oblastí Iráku a Sýrie, odkud mohou nadále podnikat výpady.

Kritici Trumpova rozhodnutí situaci přirovnávají k Iráku, kde džihádistické skupiny začaly po stáhnutí Američanů vzkvétat a dobyly velkou část území. Například britský ministr obrany Gavin Williamson popřel Trumpovo tvrzení, že by byl Islámský stát poražen, a říká, že opak je pravdou. Podobně reaguje také Francie. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na twitteru uvedla, že Islámský stát byl v Sýrii oslaben, ale stále v Sýrii je.

Co na to Rusko?

Ruský prezident Vladimir Putin během výroční tiskové konference řekl, že v zásadě souhlasí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v tom, že Islámský stát byl v Sýrii poražen. Podle Putina ale existuje riziko, že IS přeskupí své síly. Putin zároveň zopakoval stanovisko Moskvy, podle níž jsou USA v Sýrii nelegálně.

Dále uvedl, že neví, co přesně ohlášení stažení USA ze Sýrie znamená. Žádné známky odchodu Američanů prý zatím nejsou patrné. Putin také připomněl, že USA v minulosti ohlásily několikrát svůj odchod z Afghánistánu, ale jsou tam stále.

Jaká je reakce syrských Kurdů?

Američané v Sýrii podporovali hlavně kurdské jednotky, od Kurdů ale zatím žádná oficiální reakce nepřišla. USA představovaly v syrském konfliktu určitý stabilizační prvek, kdy třetinu území Sýrie, kterou ovládají kurdské jednotky, de facto chránily před útoky syrského režimu i Turecka.

Na případný útok Turecka tvrdě odpovíme, řekl vrchní velitel Syrských demokratických sil

Číst článek

Když nyní opustí své kurdské spojence, úder může přijít ze strany Ankary i Damašku. Turecký prezident Recep Erdogan už v pondělí připomněl, že chystá velkou ofenzivu proti syrským Kurdům východně od řeky Eufrat.

Trump navíc se svým tureckým protějškem telefonicky krátce před oznámením plánu stáhnout vojáky ze Sýrie mluvil. Není ale jasné, co bylo obsahem telefonátu. Někteří komentátoři se zamýšlejí nad tím, zda krok USA nemůže být obchodem s Tureckem.

Spojené státy před pár dny uvolnily prodej protileteckých systémů Patriot do Turecka, což může znamenat, že se snaží pro Turky být alternativou k Rusku.

mac, jkb, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme