Změna strategie. USA přestane vyzbrojovat kurdské milice v Sýrii, oznámil šéf Pentagonu

Americký ministr obrany James Mattis v sobotu prohlásil, že Spojené státy mění svou strategii v Sýrii, jelikož operace proti Islámskému státu vstupují do konečné fáze. USA se nyní budou zaměřovat na udržení území a nebudou nadále vyzbrojovat kurdské milice YPG. Mattis to podle agentury AP řekl novinářům na palubě vojenského letounu cestou do egyptské metropole Káhiry, kde zahajuje svou pětidenní návštěvu blízkovýchodních zemí.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany James Mattis | Zdroj: Reuters

Turecko minulý týden ohlásilo, že Washington již zbraně kurdským jednotkám v Sýrii dodávat nebude. Telefonicky se prý na tom dohodli prezidenti Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan. Pentagon to však dosud odmítal potvrdit a hovořil pouze o tom, že zvažuje „úpravy" v dodávkách zbraní pro kurdské milice v Sýrii.

Kurdské jednotky YPG se velkou měrou podílely na porážce Islámského státu v Sýrii. Turecko ale považuje milice YPG za teroristy. Podezírá je z úzké spolupráce se Stranou kurdských pracujících (PKK), která již tři desetiletí vede boj proti Ankaře.

Islámský stát přišel o 95 % území, oznámili Američané. Osvobozených je 7 a půl milionu lidí

Číst článek

Podle amerických činitelů se očekává, že USA stáhnou od jednotek YPG zpátky těžké zbraně a velká vozidla, lehké zbraně ale budou možná kurdským bojovníkům ponechány pro případ, že by se Islámský stát pokusil znovu dobýt ztracená území.

„YPG jsou vyzbrojené, a když koalice zastaví ofenzivu, pak to již nebude třeba. Bude zapotřebí bezpečnost, policejní složky, místní síly, tedy lidé, kteří zajistí, aby se Islámský stát nevrátil," konstatoval Mattis. Zda byl program dodávek zbraní YPG již zcela ukončen, šéf Pentagonu novinářům nesdělil.

Spojené státy tento týden rovněž oznámily, že ze Sýrie odvolají 400 příslušníků vojenského námořnictva, kteří se podíleli na boji proti Islámskému státu a osvobozování syrského města Rakka. Dalších více než 1000 amerických vojáků v zemi podle agentury AP nadále zůstává.

Mattis během své cesty navštíví kromě Egypta také Jordánsko, Pákistán a Kuvajt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme