USA ze Sýrie odejdou po poražení zbytků Islámského státu, oznámil Trumpův poradce Bolton

Odchod amerických vojáků ze Sýrie je podmíněn poražením zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS) a také tím, že Turecko poskytne záruky zajištění bezpečnosti tamním kurdským spojencům USA. V neděli to během tiskového brífinku na návštěvě Izraele prohlásil poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K odchodu amerických vojáků Trump neposkytl žádný harmonogram. | Foto: Matthew Crane/U.S. Army | Zdroj: Reuters

Agentura AP Boltonova slova považuje za první veřejné potvrzení toho, že proces stahování vojáků byl zpomalen.

Trump na konci prosince oznámil, že američtí vojáci působící v Sýrii budou staženi, neboť byl Islámský stát poražen. I tak ale USA uznávají, že v zemi dále působí ozbrojenci hlásící se ke zmíněné teroristické organizaci, o nichž hovoří jako o zbytcích IS. Bolton k tomu v neděli novinářům řekl, že Trump chce chalífát Islámského státu zcela zničit.

Lavrov: Rusko a Turecko budou pokračovat v koordinování akcí v Sýrii po stažení USA

Číst článek

USA v Sýrii

K odchodu amerických vojáků Trump neposkytl žádný harmonogram. Bolton sdělil, že rozvrh bude výsledkem politických rozhodnutí, která je třeba zrealizovat.

V Sýrii působí asi 2000 amerických vojáků, kteří v boji proti IS podporují arabsko-kurdskou koalici SDF, jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Turecko ovšem YPG považuje za teroristickou organizaci napojenou na separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK), která působí na jeho území. Ankara pohrozila, že po stažení amerických vojáků ze severu Sýrie zahájí proti YPG ofenzivu.

Trumpovo oznámení stáhnout se ze Sýrie překvapilo řadu vysokých činitelů ve Washingtonu i americké spojence a přispělo k rozhodnutí Jamese Mattise rezignovat na post amerického ministra obrany. Politici i analytici v této souvislosti vyjádřili obavy z možného oživení IS po americkém odchodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme