Tomahawky nebo bombardér B-2. Jaké jsou možné cíle, rizika i prostředky USA při útoku na Sýrii?

Vzhledem k bezprostřední hrozbě vojenského úderu západní států proti Sýrii po údajném chemickém útoku v Dúmě přináší agentura AFP přehled možných cílů a rizik, které intervence představuje pro Spojené státy, a prostředků, které má Washington k dispozici.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uskladněné rakety Tomahawk na palubě ponorky třídy Los Angeles.

Uskladněné rakety Tomahawk na palubě ponorky třídy Los Angeles. | Foto: Vincent Yu/Pool | Zdroj: Reuters

Jaké jsou možné cíle?

Západní státy oznámily, že se zaměří na syrskou infrastrukturu, v níž by mohly být ukrývány výrobny chemických zbraní. Ukázaly také na několik syrských leteckých základen, které mohou být zásobeny chemickými zbraněmi a využívány k chemickým útokům.

Nikdy jsem neřekl, kdy zaútočíme na Sýrii. Může to být velice brzo, nebo taky ne, prohlásil Trump

Číst článek

Je mezi nimi i základna Šajrát poblíž města Homs. Loni za chemický útok na Chán Šajchún odpálily americké vojenské lodě ve Středozemním moři na základnu 59 řízených střel. Poškodily letovou dráhu a hangáry, odkud podle USA startovaly syrské stroje s chemickými bombami. Škody byly ale rychle odstraněny. Cílem útoku by mohla být znovu i nyní.

Dalším potenciálním terčem je pobočka syrského centra pro vědecký výzkum a studium u Misjáfu u přímořského Tartúsu. USA a Izrael podezírají tento subjekt z podílu na vývoji plynu sarin. Izraelská armáda v minulosti na areál zaútočila.

Podle americké analytičky Jennifer Cafarellové z organizace Study of War by dalším možným cílem mohlo být vojenské letiště Dumajr, asi 40 kilometrů od syrské metropole Damašku. Z něho byl z nejvyšší pravděpodobností veden údajný chemický útok z minulé soboty.

Bombardována by mohla být i letecká základna T-4 v centrální provincii Homs, která byla už zasažena v pondělí leteckým útokem připsaným Izraeli. Sídlí v ní syrské a íránské síly oddíly.

Loď USS Donald Cook, torpédoborec třídy Arleigh Burke vybavený raketami Tomahawk | Foto: U.S. Navy/Mass Communication Specialist 2nd Class Mat Murch | Zdroj: Reuters

Jaká jsou rizika pro Spojené státy a jejich spojence?

Spojené státy chtějí potrestat syrský vládnoucí režim, snaží se však vyhnout přímému střetu s Ruskem, který by mohl vést k vojenské eskalaci, již by bylo obtížné udržet pod kontrolou.

Ruská média: Moskva očekává, že jí Pentagon sdělí cíle úderu v Sýrii a vyloučí z něj Rusy

Číst článek

„USA by měly být velmi opatrné, aby nezasáhly ruské cíle nebo nezabily ruské vojenské poradce, což značně omezuje počet možností, protože Rusové velmi často působí uvnitř syrských jednotek," řekl AFP Ben Connable, expert z institutu Rand.

Moskva má dvě letecké základny na syrském pobřeží vybavené špičkovou protivzdušnou obranou – v Tartúsu u hranic s Libanonem a v Hmímímu, který leží v západosyrské provincii Latákíja. Obě chrání protiraketové systémy S-400 Triumf, Pancir a Tor M-1.

Ruská armáda také podle americké televize NBC narušuje komunikaci přes rádiové vlny s americkými bezpilotními letadly, které monitorují syrské území.

Francouzská fregata Aquitaine | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Jaké mají USA a jejich spojenci prostředky?

Útok pravděpodobně provedou jako loni řízenými raketami. Je pravděpodobné, že se Spojené státy rozhodnou současně odpálit velké množství raket, což zvýší šance na proražení syrské protivzdušné obrany.

Loď USS Donald Cook, což je torpédoborec třídy Arleigh Burke vybavený raketami Tomahawk, už je ve východním Středomoří, stejně jako francouzská fregata Aquitaine, která rovněž disponuje řízenými střelami.

Tyto dvě lodě, kterým by mohly asistovat americké nebo britské ponorky, by mohly v této operaci sehrát hlavní roli.

Nelze vyloučit ale ani zásah strategických bombardérů typu B-2, které létají ve vysokých výškách. Ty byly použity naposledy v lednu 2017 při útoku proti Islámskému státu v Libyi. Dva stroje vzlétly ze své domovské základny Whiteman v americkém státě Missouri a bez mezipřistání se vrátily zpátky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme