‚Nelze popřít hrozné scénáře.‘ USA kvůli Tálibánu zvažují zpomalit tempo stahování vojáků z Afghánistánu

Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli novým územním ziskům, jež v poslední době zaznamenalo povstalecké hnutí Tálibán. Podle serveru BBC to oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby, který potvrdil, že poslední americký voják ze země odejde k 11. září. Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán v úterý prohlásila, že Tálibán od května ovládl 50 z celkových 370 okrsků v Afghánistánu.

Washington/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden nedávno oznámil, že američtí vojáci se stáhnou ze země k 20. výročí útoků z 11. září | Zdroj: Reuters

„Situace v Afghánistánu se neustále mění s tím, jak Tálibán podniká útoky a nájezdy na správní místa okrsků. Pokračují také násilnosti, kterých je příliš,“ řekl Kirby.

Nejdříve vybavení, až poté vojáci. USA jsou podle generála v polovině stahování armády z Afghánistánu

Číst článek

„Pokud bude nutné upravit tempo nebo rozsah stahování, v jakýkoliv den i týden, tak si chceme ponechat možnost to udělat,“ dodal s tím, že americká armáda situaci každodenně vyhodnocuje.

Koalice vedená Američany odstranila režim Tálibánu v Afghánistánu v roce 2001 krátce po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září téhož roku.

Tálibán tehdy poskytoval útočiště Usámovi bin Ládinovi a dalším čelným postavám teroristické sítě Al-Káida, která útoky provedla.

Americký prezident Joe Biden nedávno oznámil, že američtí vojáci se stáhnou ze země k 20. výročí útoků, jelikož podle něj splnili svůj úkol a Afghánistán se nemůže znovu stát základnou pro nepřátelské výpady vůči USA a jejich spojencům.

Zlepšení vyjednávací pozice

Spojené státy se na stažení ze země dohodly s Tálibánem ještě za vlády Bidenova předchůdce Donalda Trumpa.

Povstalci se v dohodě mimo jiné zavázali, že povedou mírové rozhovory s afghánskou vládou, jejíž legitimitu dlouhodobě odmítají. Jednání, jež zprostředkovává Katar, nicméně podle médií v poslední době uvázla na mrtvém bodě.

Lídři zemí Severoatlantické aliance zahájili summit. Vytyčí novou strategii do roku 2030

Číst článek

Podle některých pozorovatelů se nyní snaží Tálibán zaznamenat co největší územní zisky, aby měl po odchodu zahraničních vojsk výhodnou vyjednávací pozici.

Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsová v úterý sdělila Radě bezpečnosti OSN, že nedávné vojenské úspěchy Tálibánu představují „zvýšené nebezpečí pro řadu zemí, ať už dalekých, nebo blízkých“.

„Ty ovládnuté okrsky se většinou nacházejí kolem provinčních metropolí, což naznačuje, že se Tálibán snaží dostat do pozice, z níž se po úplném stažení zahraničních vojáků pokusí tato centra získat,“ dodala.

Mluvčí afghánské vlády nicméně popřel, že by Tálibán zmíněné okrsky ovládl, afghánská armáda je podle něj „takticky vyklidila“.

Zhoršující se situace

Povstalci podle afghánských médií mimo jiné zabavili velké množství vojenského vybavení a zabili, zranili nebo zajali desítky afghánských vojáků.

‚Tálibán se nám pomstí.‘ Se stahováním západních sil z Afghánistánu sílí strach a přibývá útoků i obětí

Číst článek

Tálibán nyní ovládá například celou severní provincii Kundúz, v níž vláda kontroluje již pouze stejnojmenné významné hlavní provinční město. To je však podle místní policie zcela obklíčeno.

Spojené státy minulý týden oznámily, že jejich stažení pokročilo asi do poloviny. Společně s nimi přitom z Afghánistánu odcházejí rovněž jednotky dalších zemí NATO včetně Česka i jiných spojenců.

„Všechny hlavní trendy jsou negativní nebo stagnují – týká se to politiky, bezpečnosti, mírového procesu, ekonomiky, humanitární nouze a samozřejmě covidu,“ řekla rovněž Lyonsová. „Nelze popřít možnost sklouznutí k hrozným scénářům,“ dodala.

Biden se kvůli zhoršující situaci v pátek setká v Bílém domě s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním a šéfem afghánské Vysoké rady pro národní usmíření Abdalláhem Abdalláhem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme