Spojené státy přidaly pákistánské odnože Al-Káidy a Tálibánu na seznam globálních teroristických skupin

Spojené státy přidaly pákistánské odnože Al-Káidy a Tálibánu na speciální seznam globálních teroristických skupin a zpřísnily proti nim sankce, uvedla v pátek agentura AP. Ministerstvo zahraničí vydalo rozhodnutí o rozšíření seznamu o pákistánské skupiny poté, co se v Pákistánu začalo stupňovat násilí po ukončení příměří mezi Islámábádem a pákistánským Tálibánem.

Washington/Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tálibánci v Kábulu

Islamistická organizace Tehríke Tálibán, která je spojencem afghánského Tálibánu, ukončila v pondělí několikaměsíční příměří s vládou (ilustrační foto) | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Islamistická organizace Tehríke Tálibán, která je spojencem afghánského Tálibánu, ukončila v pondělí několikaměsíční příměří s vládou v Islámábádu a nařídila svým bojovníkům obnovit útoky po celé zemi.

Nejvyšší soud odmítl dovolání muže, který schvaloval smrt tří českých vojáků v Afghánistánu v roce 2018

Číst článek

Klid zbraní se Tehríke Tálibán rozhodla ukončit poté, co proti ní pákistánská armáda zintenzivnila operace zejména v severozápadní provincii Chajbar Pachtunchvá.

Středeční sebevražedný bombový útok, ke kterému se pákistánský Tálibán přihlásil, si ve městě Kvéta na západě Pákistánu vyžádal nejméně tři oběti a zranil 28 lidí. Organizace útok cílila na policisty, kteří jeli střežit zdravotníky očkující ve městě proti dětské obrně.

Pákistánské úřady, které se obávají dalších útoků, v pátek zpřísnily bezpečnostní opatření před modlitbami a na veřejných místech.

Organizace Tehríke Tálibán, která mimo jiné stojí za útoky na školu v Péšávaru, při kterém v roce 2014 přišlo o život 147 lidí, převážně dětí, své bojovníky vyzvala, aby se zaměřili na bezpečnostní složky po celé zemi.

Znemožnit využívání Afghánistánu

Spojené státy jsou „odhodlané využít všech dostupných protiteroristických nástrojů proti hrozbě, kterou představují teroristické skupiny působící v Afghánistánu, včetně organizací Tehríke Tálibán a Al-Káida na indickém subkontinentu“, stálo v prohlášení ministerstva zahraničí USA. Cílem je znemožnit využívání Afghánistánu jako bezpečného útočiště pro teroristy.

Oni bojují jen o moc, já ale za svůj život, vysvětluje žena vězněná Tálibánem, proč pokračuje v protestech

Číst článek

Pákistánský Tálibán tento krok USA označil za „smutnou“ zprávu a vyzval Washington, aby nezasahoval do záležitostí jiných zemí. Skupina také uvedla, že k provádění útoků v Pákistánu, kde má Tálibán podporu na kmenových územích, nepotřebuje zázemí na afghánské půdě.

Organizace Tehríke Tálibán vede ozbrojený odboj v Pákistánu už přes deset let. Cílem je přísnější vymáhání islámského práva, propuštění zadržených členů skupiny a omezení přítomnosti pákistánské armády na kmenových územích.

Oznámení o sankcích USA vůči osobám napojeným na pákistánské odnože Tálibánu a Al-Káidy zároveň přišlo několik dní poté, co Islámábád jmenoval novým náčelníkem generálního štábu armády generála Asima Muníra, který po nástupu do funkce začal jednat o bezpečnostní spolupráci a posílení vztahů se Spojenými státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme