Soud v USA znovu umožnil Texasu nechat v platnosti zákaz potratů. Spor míří k nejvyššímu soudu

Texas může nadále zakazovat ženám ve většině případů podstupovat potraty, rozhodl ve čtvrtek federální odvolací soud. Zamítl další pokus administrativy prezidenta Joea Bidena zrušit protipotratový zákon, který je nejpřísnější v celých Spojených státech. Informovala o tom agentura AP.

Austin (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Nejvyššího soudu

Rozhodnutí může podle AP přiblížit návrat této normy k nejvyššímu soudu, který už jednou povolil, aby vstoupil v platnost, aniž by rozhodoval o tom, zda je v souladu s ústavou Spojených států (ilustrační foto) | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Rozhodnutí může podle AP přiblížit návrat této normy k nejvyššímu soudu, který už jednou povolil, aby vstoupil v platnost, aniž by rozhodoval o tom, zda je v souladu s ústavou Spojených států.

Odvolací soud v USA zrušil předběžné opatření. Texas tak dál může zakazovat většinu potratů

Číst článek

Republikánské vedení Texasu začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze detekovat srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu ani část žen ještě neví, že jsou gravidní.

Potrat nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Nové předpisy vedly k tomu, že Texasanky, jež se nechtějí stát matkami, se kvůli umělému přerušení těhotenství vydávají na kliniky za hranicemi státu.

V USA přitom podle platného výkladu ústavy ženy mají právo na interrupci až do okamžiku, kdy se plod stává životaschopným, což nastává po 20. týdnu.

‚Potrat je osobní volba, ne právní debata.‘ Tisíce Američanek demonstrují za práva na potraty

Číst článek

„Doufáme, že ministerstvo spravedlnosti se rychle proti rozsudku odvolá k nejvyššímu soudu, aby ženy v Texasu znovu získaly možnost podstoupit potrat po šestém týdnu těhotenství,“ uvedla Brigitte Amiriová z Projektu pro reprodukční svobodu Americké unie občanských práv. Resort spravedlnosti se k věci zatím nevyjádřil, uvedla AP.

Federální odvolací sídlící v New Orleansu soud se svým rozhodnutím přiklonil na stranu Texasu a povolil, aby restrikce zůstaly v platnosti.

Jde o třetí takový rozsudek, zatím jen jediný soud rozhodl o pozastavení jejich platnosti, což však trvalo jen 48 hodin. Texaské kliniky tehdy urychleně tento zákrok prováděly u pacientek, které byly za šestým týdnem těhotenství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme