Texas chce motivovat učitele k nošení zbraní do škol. Mají tím chránit žáky před střelci

V americkém Texasu schvalují zákon, který bude finančně motivovat učitele, aby do tříd chodili ozbrojení. Na konci května to bude rok od chvíle, kdy do základní školy v texaském Uvalde vešel střelec a zabil 19 žáků i dva učitele. Politici se snaží ještě před tímto výročím schválit opatření, která mají podobným tragédiím zabránit. Právě zbraně mají podle nich školám přinést více bezpečí.

Austin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Texaské bezpečnostní složky před základní školou v Uvalde

Texaské bezpečnostní složky před základní školou v Uvalde | Zdroj: Reuters

V Texasu se zatím žádné omezení práva nosit zbraně nepřipravuje. Podobně jako v dalších amerických státech je totiž druhý dodatek ústavy nedotknutelný. Texas v tomto právu nemá prakticky žádná omezení.

Biden 2024. Současný americký prezident oficiálně potvrdil kandidaturu

Číst článek

To znamená, že prakticky každý plnoletý člověk může vlastnit zbraň. Jedinou podmínkou je, že musí být trestně bezúhonný. Nepotřebuje tedy žádná povolení, certifikáty nebo zkoušky – jen některé okresy vyžadují speciální školení nebo získání povolení na zbraň.

Ochrana před útočníky ve školách má spočívat v tom, že se vyzbrojí pedagogové nebo školní personál. Už od loňského roku mohou učitelé dobrovolně nosit při vyučování zbraň. Nový zákon má pak být finanční motivací, která má být pobídkou pro učitele nebo školní personál, aby se stali kromě svého povolání i ozbrojenými ochránci škol.

Ta má fungovat na principu, že školy budou moci svým zaměstnancům ze zákona kromě běžného platu dávat i 25 000 dolarů (přibližně půl milionu korun) ročně za to, že budou vykonávat funkci ozbrojeného ochránce.

Texas tedy přístup ke zbraním neomezí, ale spíše se pokusí vyrovnat šance obětí a poskytnout jim někoho, kdo se za ně střelcům postaví.

Trump je favoritem republikánských primárek. Na DeSantise má výrazný náskok, ukázal průzkum

Číst článek

Finanční motivace má také pracovníky škol přimět, aby si udělali střelecký kurz a přihlásili se k funkci ochránce. Na základě dobrovolnosti si totiž kurz udělalo jen málo z nich.

Podobně jako v České republice nejsou učitelé ve Spojených státech příliš dobře placeni. 25 000 dolarů ročně představuje přibližně čtvrtinu průměrného ročního příjmu ve Spojených státech a jde tedy o poměrně výraznou částku.

Další školení

Zájemci o pozici ochránce školy ale musí kromě střeleckého výcviku absolvovat i kurz první pomoci. Kromě toho už nyní musí všichni pracovníci texaských veřejných škol projít školením rozpoznávání mentálních poruch nebo narušení u žáků, aby mohli předem zareagovat na podezřelé chování studentů.

Nový zákon byl zatím přijat na mezistranické úrovni ve Sněmovně reprezentantů státního parlamentu v Texasu. Nyní ho musí schválit Senát a podepsat guvernér. Zákonodárci chtějí novou legislativu stihnout zavést do výročí střelby v Uvalde.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme