USA Today: Americká protiraketová obrana je drahá a nespolehlivá

Americká protiraketová obrana je nespolehlivá. S odkazem na nezávislé zprávy to píše na první straně dnešního vydání amerického listu USA Today. Deník cituje kritiky, kteří nevěří v účinnost protiraketové obrany, a dává jejich výroky do souvislosti s plánem vybudovat radar v Česku a základnu v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

instalace Interceptoru | Foto: MDA USA

Protirakety selhaly v pěti zkouškách ze třinácti, uvádí podle USA Today s odkazem na americké ministerstvo obrany.

Při posledním prosincovém testu sice takzvaný interceptor odpálený z Kalifornie dokázal najít a sestřelit zkušební raketu, která odstartovala z Aljašky, hlavním smyslem zkoušky ale bylo zjistit, zda dokáže protiraketa rozlišit hlavní cíl od klamavých, a to se neprokázalo.

Podle skeptiků citovaných v článku USA Today by tak Severokorejci nebo Íránci mohli americkou protiraketovou obranu snadno oklamat. Charles McQuery, který má v Agentuře pro raketovou obranu na starosti testování, v Kongresu uvedl, že evropské zařízení ještě zkouškami neprošlo a zbývá na něm hodně práce.

USA chtějí v rámci plánované základny ve střední Evropě umístit v Česku protiraketový radar a v Polsku desítku antiraket. Nová americká vláda pode vedením Baracka Obamy však zatím oficiálně neřekla, zda hodlá v plánech předchozí administrativy George Bushe pokračovat. Proti zařízení, které má poskytnout ochranu před nebezpečími ze zemí jako Írán či KLDR, se ostře staví Moskva.

K tématu si můžete také přečíst:
Clintonová: Na protiraketové obraně by se mohlo podílet i Rusko
Clintonová pochválila Česko a Polsko za vstřícnost k protiraketovému štítu
Tisk: Polsko a Česko ztrácí šanci na americký protiraketový štít
Clintonová: Můžeme přehodnotit protiraketovou obranu, změní-li se Írán
Biden: USA budou podmínečně pokračovat v budování protiraketové obrany
USA a Rusko odmítají spekulace o "výměně protiraketového štítu za íránské jádro"

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme