USA Today: Americká protiraketová obrana je drahá a nespolehlivá

Americká protiraketová obrana je nespolehlivá. S odkazem na nezávislé zprávy to píše na první straně dnešního vydání amerického listu USA Today. Deník cituje kritiky, kteří nevěří v účinnost protiraketové obrany, a dává jejich výroky do souvislosti s plánem vybudovat radar v Česku a základnu v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

instalace Interceptoru | Foto: MDA USA

Protirakety selhaly v pěti zkouškách ze třinácti, uvádí podle USA Today s odkazem na americké ministerstvo obrany.

Při posledním prosincovém testu sice takzvaný interceptor odpálený z Kalifornie dokázal najít a sestřelit zkušební raketu, která odstartovala z Aljašky, hlavním smyslem zkoušky ale bylo zjistit, zda dokáže protiraketa rozlišit hlavní cíl od klamavých, a to se neprokázalo.

Podle skeptiků citovaných v článku USA Today by tak Severokorejci nebo Íránci mohli americkou protiraketovou obranu snadno oklamat. Charles McQuery, který má v Agentuře pro raketovou obranu na starosti testování, v Kongresu uvedl, že evropské zařízení ještě zkouškami neprošlo a zbývá na něm hodně práce.

USA chtějí v rámci plánované základny ve střední Evropě umístit v Česku protiraketový radar a v Polsku desítku antiraket. Nová americká vláda pode vedením Baracka Obamy však zatím oficiálně neřekla, zda hodlá v plánech předchozí administrativy George Bushe pokračovat. Proti zařízení, které má poskytnout ochranu před nebezpečími ze zemí jako Írán či KLDR, se ostře staví Moskva.

K tématu si můžete také přečíst:
Clintonová: Na protiraketové obraně by se mohlo podílet i Rusko
Clintonová pochválila Česko a Polsko za vstřícnost k protiraketovému štítu
Tisk: Polsko a Česko ztrácí šanci na americký protiraketový štít
Clintonová: Můžeme přehodnotit protiraketovou obranu, změní-li se Írán
Biden: USA budou podmínečně pokračovat v budování protiraketové obrany
USA a Rusko odmítají spekulace o "výměně protiraketového štítu za íránské jádro"

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme