Trump si zprávu o svém 'úžasně znamenitém' zdraví napsal sám, tvrdí prezidentův bývalý lékař

„Celé mi to nadiktoval,“ tvrdí doktor Harold Bornstein o lékařské zprávě z roku 2015, která zdraví Donalda Trumpa – tehdy ještě prezidentského kandidáta – zhodnotila jako „mimořádné“ či „úžasně znamenité“. Teď už bývalý Trumpův lékař to v úterý prohlásil pro CNN. Bílý dům věc zatím nekomentoval, informovala ve středu BBC.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Byl jsem požehnán skvělými geny," zhodnotil Trump svůj zdravotní stav ještě jako prezidentský kandidát.

"Byl jsem požehnán skvělými geny," zhodnotil Trump svůj zdravotní stav ještě jako prezidentský kandidát. | Foto: D.C. Pool photo, Molly Riley | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Donald Trump by byl „tou nejzdravější osobou, která kdy byla zvolena do úřadu prezidenta,“ tvrdil v roce 2015 dopis podepsaný Haroldem Bornsteinem. Bornsteinova lékařská zpráva ukáže „dokonalost“, hlásal tehdy ještě kandidát Trump už několik týdnů před zveřejněním dopisu.

Trump ukazuje potvrzení od kamaráda doktora, říká odborník. Co má volič právo vědět o zdraví politiků?

Číst článek

Následně byly americkým voličům představeny mimo jné Trumpova „mimořádná“ fyzická síla a vytrvalost, jeho „úžasně znamenité“ výsledky krevních testů a krevní tlak či úspěšná redukce tělesné váhy (o 15 liber čili asi 7 kg). 

Nynější vyjádření doktora Bornsteina? „(Trump) celý ten dopis nadiktoval, já jsem ho nenapsal,“ prohlásil Bornstein pro CNN.

Dopis podle Bornsteina „uchopil pravdu a pootočil ji jiným směrem.“ Lékař reportérovi CNN popsal, že v prosinci 2015 jel v autě a v telefonátu s Trumpem konzultoval, co v lékařské zprávě uvést. Trump mu prý ten dopis diktoval a Bornstein ho přitom usměrňoval: „Tohle říct můžeme, tohle ne.“ 

Když lékař dorazil do své ordinace na Park Avenue, „nadiktovaný“ dopis sepsal a později odpoledne ho lidé z Trumpova štábu vyzvedli.  

Není jasné, proč Bornsteinova tvrzení přicházejí zrovna teď, podotkla ve středu BBC

Razie, nebo standard?

V jiném rozhovoru pro stanici NBC Bornstein popsal, že prezident Trump loni v únoru nařídil v jeho kanceláři „razii“. Trumpův bodyguard a dva další muži zcizili z Bornsteinových archivů veškeré Trumpovy lékařské zprávy a výsledky, tvrdí Bornstein. Sebrali prý jak originál, tak jedinou kopii. 

Incident se odehrál krátce poté, co New York Times v lednu 2017 přinesly Bornsteinovo tvrzení, že prezidentu Trumpovi předepsal lék proti plešatění, připomíná BBC. 

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová posléze Bornsteinova slova o údajné razii rázně popřela. Celou věc vysvětlovala tím, že šlo o „standardní postup“ lékařské jednotky Bílého domu, která tak přebírala prezidentovy lékařské záznamy.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme