1,3 milionu IP adres plus jména, účty, čísla. Vláda USA požaduje osobní data Trumpových odpůrců

Ministerstvo spravedlnosti, v jehož čele od února stojí Jeff Sessions, vyžaduje od DreamHost osobní údaje všech uživatelů spjatých se stránkou DisruptJ20.org. | Foto: Repro DisruptJ20.org, DreamHost / iROZHLAS

Americké ministerstvo spravedlnosti si vyžádalo osobní údaje více než milionu odpůrců prezidenta Trumpa. Držitel dat příkaz napadá u soudu: vláda prý šlape po svobodě slova a zneužívá svou moc.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středobodem sporu je webová stránka DisruptJ20.org (ve volném překladu Narušit 20. leden), jež na začátku letošního roku sloužila jako organizační platforma části odpůrců nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.

ROZHOVOR: Nelze říct, že tohle všechno se děje kvůli Trumpovi, říká o bojích v Charlottesvillu bývalý neonacista

Číst článek

Přesněji řečeno těm z nich, kteří na 20. ledna, tedy den Trumpovy inaugurace, plánovali v ulicích Washingtonu radikální protestní akce - s cílem zkomplikovat a narušit Trumpovo převzetí prezidentského úřadu. 

Provider stránky, kalifornská firma DreamHost, toto pondělí zveřejnil text nazvaný Bojujeme za uživatele. V něm společnost odtajnila, že se už několik měsíců přetahuje o osobní data návštěvníků DisruptJ20.org, a to s nikým menším než s vládou Spojených států. 

Statisíce IP adres. A nejen to

"(Americké) ministerstvo spravedlnosti DreamHost vyzvalo k poskytnutí veškerých informací, jimiž disponujeme k této stránce, jejímu majiteli a co je nejdůležitější, k jejím návštěvníkům," napsala společnost.  

Není výjimkou, zdůraznila, že nás státní bezpečnostní složky žádají o informace o zákaznících, kteří by mohli být předmětem trestního stíhání. Jenže tentokrát, tvrdí DreamHost, jde o něco jiného: "silně nezacílený požadavek, který ohrožuje ústavně garantovanou svobodu slova a shromaždování". 

MRZENÍ S @ALT_USCIS

Kontroverzi ohledně sběru citlivých dat sklidila nynější vláda už letos v březnu. Z ministerstva vnitřní bezpečnosti tehdy přišel požadavek, aby mu sociální síť Twitter předala e-mailové a IP adresy a telefonní čísla spjatá s @ALT_uscis - účtem, který vystupuje jako sarkastická platforma údajného disentu přímo z řad Trumpovy administrativy.Twitter reagoval hojně medializovanou žalobou a z ministerstva žádost nakonec stáhli.

Ministerstvo spravedlnosti, v jehož čele od února stojí Jeff Sessions, vyžaduje od DreamHost osobní údaje uživatelů spjatých se stránkou DisruptJ20.org. Pro představu: podle DreamHost je řeč o zhruba 1,3 milionu IP adres. A to zdaleka není všechno.

Jedna z washingtonských demonstrací v den Trumpovy inaugurace přerostla ve střet části protestujících s bezpečnostními složkami a protrumpovským pochodem. Oleje do ohně přilili maskovaní radikálové, kteří demonstraci zneužili k pouličnímu násilí a rabování. Na obou stranách byli zranění a celkem 217 lidí je nyní kvůli incidentu trestně stíháno. 

Ještě v lednu se ministerstvo obrátilo na DreamHost, která na jeho žádost poskytla "limitovaná zákaznická data majitele stránky". Společnost tenkrát ovšem netušila, že ministerstvo bude brzy chtít víc. Mnohem víc.  

Soudní příkaz adresovaný DreamHost a datovaný 12. červencem 2017 specifikuje, že vláda Spojených států vyžaduje mimo jiné: "veškeré informace v držení DreamHost, jež mohou identifikovat odběratele (...) včetně jmen, adres, telefonních čísel, e-mailových adres, (...) způsobu platby za služby (včetně veškerých čísel platebních karet či čísel bankovních účtů), (...) veškeré záznamy o typech služeb využitých uživatelem, (...) HTML, CSS, JavaScript, obrázkové soubory, či jiné soubory." 

Zneužití moci?

DreamHost se brání. "Je to snaha zmapovat, kdo stránku jednoduše jen navštívil. Tyto informace lze využít k identifikaci kohokoli, kdo tuto stránku použil k vyjádření svobodného politického projevu, chráněného prvním dodatkem ústavy," varuje. Nařízení vlády je podle firmy "těžkým případem přesahu pravomocí a jasným zneužitím vládní moci." Proto se odmítla podvolit. 

DreamHost vysvětluje, proč nechce vyhovět požadavku ministerstva. | Foto: Repro DreamHost

Ministerstvo v odpověď podalo podnět do Washingtonu k nejvyššímu soudu a požádalo o příkaz, který by DreamHost k odevzdání požadovaných dat přinutil. Kalifornský provider si to ovšem nenechal líbit a povolal své právníky.

Výsledek? Už tento pátek, 18. srpna, se bude hlava DreamHostu Chris Ghazarian bránit zmíněnému podnětu a hájit práva společnosti i jejích klientů v soudní síni, informoval Business Insider.  

V dokumentu, který Ghazarian spolu s právními poradci připravil, například stojí: "Nejenže (inkriminovaný) soudní příkaz cílí na identifikaci politického disentu a odpůrců stávající administrativy, ale usiluje o zjištění a pochopení, co každý z těchto disidentů na (dotyčné) stránce vyhledal." 

"Internet byl založený na - a přežívá hlavně kvůli - své demokratizační schopnosti zprostředkovat svobodnou výměnu idejí. Internetoví uživatelé zcela pochopitelně očekávají, že neskončí trestně stíháni jen kvůli tomu, že využívali svého práva na politický projev proti vládě. Hodláme podniknout veškeré nutné kroky, abychom tyto uživatele podpořili a ochránili před tím, co pokládáme za velmi nejasné pátrání a nezákonnou žádost o jejich soukromé informace," uzavírá DreamHost.

'Pomýlená' starost o soukromí

Washingtonský deník The Hill, který na kauzu počátkem týdne upozornil, požádal ministerstvo spravedlnosti o jeho stanovisko. Byl však odkázán na státní zastupitelství, které případ odmítlo komentovat, ačkoli k němu poskytlo dokumentaci. Nicméně v dalších vyjádřeních ministerstvo uvedlo, že postup společnosti DreamHost pokládá za "pomýlený" a nepodložený a že starost o soukromí uživatelů "nemá opodstatnění". 

Stanovisko DreamHost problematizuje Oliver Kerr, odborník na trestní právo z Univezity George Washingtona. Ve svém blogu na Washington Post tvrdí, že DreamHost se zabývá pouze jednou stránkou věci.

„Ve fyzickém světě může vláda s jedním soudním příkazem prohledat jen jeden byt v bytovém domě; nemůže prohledat celý bytový dům. Jsou kolektivní záznamy webové stránky spíše bytovým domem, nebo jediným bytem?“

George Kerr, univerzitní profesor a expert na trestní právo

"Počítačové soudní příkazy se obyčejně realizují v dvou stadiích. Nejprve vláda získá přístup ke všem elektronickým záznamům. A poté je prochází (a hledá) specifické důkazy. Soudy vládě obecně dovolují, aby podle těchto dvou kroků postupovala: tzn. v prvním stádiu získat všechno, aby to následně mohla prozkoumat kvůli relevantním důkazům," vysvětluje Kerr. 

Na druhou stranu, nastoluje zajímavou otázku: Co je v případě webových stránek ta správná míra? "Soudy povolily vládě přístup ke kompletnímu emailovému účtu podezřelého, v němž pak vláda může pátrat po důkazech. Je však kolektivní soubor záznamů ohledně webové stránky tak rozsáhlý, že překračuje limit povolený čtvrtým dodatkem?" (Čtvrtý dodatek americké ústavy chrání občany USA před bezdůvodnými osobními prohlídkami a zadržením, pozn. red.)

Jak Kerr píše, "ve fyzickém světě může vláda s jedním soudním příkazem prohledat jen jeden byt v bytovém domě; nemůže prohledat celý bytový dům. Jsou kolektivní záznamy webové stránky spíše bytovým domem, nebo jediným bytem?" 

Rybářská výprava

Na stranu DreamHost se mezitím postavila známá organizace Electronic Frontier Foundation (EFF), která se zabývá ochranou práv ve virtuálním prostoru. Soudní příkaz vydaný ministerstvem spravedlnosti označila za "neústavní" a za "rybářskou výpravu". 

"Nenapadá mě jiné legitimní oprávnění než rozhodit síť tak doširoka, jak je to jen možné," řekl Guardianu právník EFF Mark Rumold. "Co by dostali? Seznam všech, kteří se kdy zajímali o účast v (protitrumpovských) protestech nebo chtěli zjistit, co se na těch protestech dělo - a v tom je to nebezpečí. Tohle je čisté právo prvního dodatku (americké ústavy, jenž garantuje svobodu projevu a shromažďování, pozn. red.). Jsem rád, že na to DreamHost tlačí." 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme