USA tvrdí, že mají důkazy o použití chemických zbraní v Sýrii a hrozí zásahem

V Sýrii zabíjely civilisty chemické zbraně. Washington tvrdí, že má důkazy a z použití těchto zbraní viní vládu prezidenta Bašára Asada. Spojené státy proto hrozí vojenským zásahem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry | Zdroj: Reuters

„Vraždění žen a dětí, nevinných kolemjdoucích je morální zvěrstvo,“ prohlásil šéf americké diplomacie John Kerry.

Inspektoři OSN sice ještě v Sýrii nestačili nasbírat a vyhodnotit důkazy, americká vláda má ale zřejmě jasno. Za použití chemických zbraní nese podle ní odpovědnost syrská vláda.

„Naše chápání toho, co se stalo v Sýrii, je založené na faktech,“ uvedl mimo jiné ministr John Kerry. Neřekl ale, jaké budou další kroky americké vlády.

Rusko žádá důkazy

Rusko ovšem chce přesvědčivé důkazy o použití chemických zbraní v Sýrii. Požádal o to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva trvá na tom, že případný zásah v Sýrii musí projednat Rada bezpečnosti OSN.

Sergej Lavrov varoval před vojenským zásahem zvenčí, který by opozici umožnil převzít moc v Damašku bez předchozích jednání a mírových konferencí:

„Není to jen iluze, byla by to strašlivá chyba, která by nevedla k míru, ale k další a ještě krvavější etapě občanské války. Někdo si velmi přeje zničit jakékoli úsilí o normalizaci situace.“

O Sýrii jednal telefonicky také prezident Vladimír Putin s britským premiérem Davidem Cameronem, který nevylučuje vojenskou operaci na Blízkém východě.

Experti už odebrali vzorky

Mezitím inspektoři OSN pokračují ve vyšetřování údajného chemického útoku. Na místě navštívili pacienty a odebrali jim tělesné vzorky, které poputují na expertízu.

„Od útoku uplynulo sice několik dnů, generální tajemník si je ale jistý, že vyšetřovací tým i tak získá a analyzuje důkazy o událostech, ke kterým došlo 21. srpna na předměstích Damašku," říká mluvčí generálního tajemníka OSN.

Také podle chemických expertů je stále ještě vysoká pravděpodobnost, že se podaří najít důkazní materiál. Stopy chemických látek hledají inspektoři také v půdě a v sutinách pobořených budov.

Vývoj v Sýrii | Foto: ČTK

Milan Kopp, Martin Dorazín, Vít Pohanka, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme