USA údajně znovu zvažují dodat výzbroj ukrajinské armádě

Západ by se měl připravit na dlouhodobou konfrontaci s Ruskem, varoval dnes muž číslo dva v řadách Severoatlantické aliance. Zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow apeloval na členské země, aby byly ve vztahu k Moskvě trpělivé a důsledné. Zhoršující se situace na východě Ukrajiny mezitím Spojené státy přivedla k tomu, že začaly znovu zvažovat možnost dodávek zbraní ukrajinské armádě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům ve Washingtonu pod sněhem

Bílý dům ve Washingtonu pod sněhem | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

S informací, že USA znovu zvažují takovou možnost, přišel list New York Times. S odvoláním na vládní zdroje uvedl, že možnost podpořit Kyjev dodávkami zbraní pro ukrajinskou armádu podporují jak zástupci americké administrativy, tak i vojenští představitelé.

Prezident Barack Obama dosud podporoval diplomatické řešení konfliktu a sankce proti Rusku. Zjevný kolaps příměří a série porážek, které v posledních týdnech ukrajinská armáda utrpěla, ale podle deníku New York Times přiměly celý kabinet k přehodnocování pozic.

Přehrát

00:00 / 00:00

V USA prý sílí vůle po vyzbrojení sil Kyjeva proti separatistům. Podrobnosti zjišťovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Administrativu k tomu vyzývá i dnes zveřejněná zpráva osmi vlivných armádních a vládních představitelů včetně bývalých vojenských špiček při NATO, například generála Stavridise.

Jejich zpráva nabádá USA, aby ukrajinské armádě poskytly zbraně, obranné systémy a vybavení v hodnotě zhruba 3 miliard dolarů. Včetně raket, průzkumných bezpilotních letadel, obrněných vozidel nebo radarů se schopností detekovat rozmístění raket a dělostřelectva u protistrany.

Proruští povstalci na východě Ukrajiny chtějí povolat do zbraně až 100 tisíc lidí

Číst článek

Autoři argumentují, že Západ musí vojenskou podporou zvýšit riziko a náklady pro Rusko tak, aby ho odradily od současných kroků a případné masivní ofenzivy na Ukrajinu.

NATO situaci na Ukrajině sleduje

Plán, aby Západ poskytl Kyjevu obranný arzenál podpořil podle listu New York Times i vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případné dodávky zbraní Kyjevu se NATO netýkají, naznačil pro ČRo rozhlasu Jiří Šedivý, velvyslanec ČR při alianci

Podobné úvahy však v sídle Severoatlantické aliance nesílí, řekl Českému rozhlasu Jiří Šedivý, velvyslanec ČR při NATO. Věc označil za interní debatu Spojených států.

„Pokud se generál Breedlove k tomuto v této debatě nějak vyjadřoval, hovořil nikoli jako vrchní velitel spojeneckých sil NATO, ale hovořil jako americký generál a vrchní velitel amerických sil v Evropě.“

„Aliance jako taková nemá k dispozici jakékoli zbraně, aby je nějakým způsobem poskytovala. A od počátku krize na Ukrajině spojenci říkají, že společně pod hlavičkou aliance budou pomáhat se zlepšováním, reformami ozbrojených sil formou poradenství.“

„Ale pokud budeme zvažovat jakoukoli materiální podporu, budeme tak činit na dvoustranné bázi, to znamená individuálně. A nebude to podpora ve formě zbraní,“ zdůraznil Jiří Šedivý, velvyslanec ČR při NATO.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme