USA udeřily na zařízení v Sýrii užívané íránskými revolučními gardami. Sebeobrana, míní Pentagon

Americká armáda provedla údery na dvě zařízení ve východní Sýrii, která využívají íránské revoluční gardy a na ně napojené skupiny. V noci na pátek to oznámil Pentagon. Šlo podle něj o reakci Spojených států na řadu útoků proti americkým silám v Iráku a Sýrii. Podle Washingtonu jsou údery v Sýrii oddělené od současné války mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás a USA nemají v úmyslu zapojit se do dalších ozbrojených střetů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy zařadily íránské revoluční gardy na seznam zahraničních teroristických organizací

Údery mířily na skladiště zbraní a munice, které používají íránské revoluční gardy a jimi podporované milice (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Spojené státy provedly údery v pátek zhruba ve 4.30 syrského času (3.30 SELČ) pomocí dvou letounů F-16 poblíž města Búkamál u hranic s Irákem, napsala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele.

Nálety podle něj zasáhly skladiště zbraní a munice, které používají íránské revoluční gardy a jimi podporované milice. Zatím není jasné, zda si útok vyžádal oběti na životech.

Při útocích dronů na vojenskou akademii v Sýrii zemřelo 100 lidí. Probíhalo tam povyšování důstojníků

Číst článek

„Tyto přesné sebeobranné údery jsou odpovědí na sérii pokračujících a většinou neúspěšných útoků na americký personál v Iráku a Sýrii ze strany Íránem podporovaných ozbrojených skupin, které začaly 17. října,“ uvedl v prohlášení americký ministr obrany Lloyd Austin.

Američtí vojáci se v Iráku a Sýrii podle Pentagonu za posledních deset dní stali terčem 19 útoků ze strany Íránem podporovaných skupin. Dříve americké ministerstvo obrany informovalo o 16 útocích, podle agentury AP tři přibyly ve čtvrtek.

V důsledku těchto útoků zemřel jeden americký občan na srdeční příhodu, zatímco se ukrýval, sdělil Austin a poznamenal, že dalších 21 členů amerického personálu utrpělo lehká zranění a všichni se už vrátili do služby.

„Prezident... nařídil tuto akci, aby dal jasně najevo, že Spojené státy nebudou tolerovat takové útoky a budou bránit sebe, svůj personál a své zájmy,“ stojí v prohlášení ministra obrany.

900 vojáků

Austin dále uvedl, že americké údery v Sýrii jsou oddělené od současné války mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás.

Bašár Asad po dvaceti letech v Čině: Peking oznámil uzavření strategického partnerství s Damaškem

Číst článek

„Nepředstavují změnu našeho přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem,“ dodal šéf resortu obrany, podle něhož Spojené státy nemají v úmyslu a nepřejí si zapojit se do dalších ozbrojených střetů. Pokud ale budou útoky na americké vojáky v regionu pokračovat, USA podle ministra „nebudou váhat s přijetím dalších nezbytných opatření na ochranu svých lidí“.

Mluvčí Pentagonu Pat Ryder ve čtvrtek oznámil, že USA posílají na Blízký východ až 900 vojáků, kteří budou mít za úkol podpořit ochranu amerického vojenského personálu v regionu, do Izraele USA jednotky neposílají.

S vojáky podle Rydera na Blízký východ míří protiraketové obranné systémy THAAD a systémy Patriot a Avenger.

USA v rámci posílení své obrany a na podporu Izraele dříve vyslaly do východního Středomoří dvě námořní skupiny s letadlovými loděmi.

USA v minulosti občas v regionu provedly odvetné údery proti silám podporovaným Íránem poté, co ony zaútočily na americké síly, poznamenala agentura Reuters. V březnu podnikla americká armáda v Sýrii několik leteckých úderů proti skupinám napojených na Írán, které obviňovala z útoku dronem, při němž zemřel jeden člověk pracující pro Američany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme