Spojené státy ujistily OSN, že jsou připravené pomoci s ukončením násilí mezi Izraelem a Palestinou

Spojené státy daly Izraeli, Palestincům a dalším jasně najevo, že jsou připraveny pomoci, pokud se budou chtít bojující strany dohodnout na klidu zbraní a ukončit násilí. Podle agentury Reuters to na nedělním zasedání Rady bezpečnosti OSN uvedla americká delegace. Generální tajemník OSN António Guterres v úvodu zasedání řekl, že OSN aktivně jedná se všemi stranami s cílem zajistit okamžitý klid zbraní. Boje přitom označil za „naprosto otřesné“.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN žádá Venezuelu, aby zlikvidovala gangy ovládající zlato a bauxit.

Zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland, řekl, že „mezinárodní společenství hraje klíčovou roli a nyní musí přijmout opatření, která stranám umožní ustoupit z prahu“ | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

„Spojené státy neúnavně prostřednictvím diplomatických kanálů pracují na ukončení tohoto konfliktu,“ řekla patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

„Protože věříme, že Izraelci i Palestinci mají stejné právo žít v bezpečí,“ dodala.

Rada bezpečnosti v neděli poprvé od začátku týden trvajících bojů mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, jednala veřejně. Minulý týden kvůli eskalujícímu násilí v regionu dvakrát jednala neveřejně.

Zdrženlivost USA

Netanjahu: Izraelská vojenská operace je v plné síle a potrvá. Využíváme mezinárodní podpory

Číst článek

Spojené státy, které jsou blízkým spojencem Izraele, se podle Reuters staví proti vydání společného prohlášení k současnému konfliktu z obav, že by to narušilo zákulisní diplomatická jednání.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přitom v neděli odpoledne řekl, že izraelská vojenská operace proti Hamásu pokračuje „v plné síle“ a nějaký čas potrvá.

K důslednějšímu přístupu Spojené státy v neděli vyzvala Čína, která Radě bezpečnosti tento měsíc předsedá.

„Vyzýváme Spojené státy, aby převzaly odpovědnost, zaujaly spravedlivý postoj a společně s většinou mezinárodního společenství podporovaly Radu bezpečnosti při zklidňování situace,“ uvedl čínský ministr zahraničí Wang I.

Téměř dvě stě mrtvých

Současná eskalace konfliktu je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás v roce 2014.

Situace se výrazně zostřila v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivními nálety.

Ostřelování předcházely vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 188 mrtvých včetně 55 dětí. Izrael na své straně registruje deset mrtvých včetně dvou dětí.

Snahy zmírnit napětí

„Pokaždé, když Izrael slyší zahraničního lídra mluvit o právu Izraele na sebeobranu, dodá mu to odvahu, aby pokračoval ve vraždění celých rodin, zatímco spí,“ řekl Radě bezpečnosti OSN palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí.

Stovky lidí znovu protestovaly na libanonsko-izraelské hranici. Vojáci jednoho člověka postřelili

Číst článek

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan řekl, že izraelská reakce na nevybíravé útoky Hamásu přísně dodržuje mezinárodní právo a že země podniká „bezkonkurenční kroky k prevenci civilních obětí“.

„Izrael používá své rakety, aby chránil své děti. Hamás používá děti, aby chránil své rakety,“ řekl Erdan.

Zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland, řekl, že „mezinárodní společenství hraje klíčovou roli a nyní musí přijmout opatření, která stranám umožní ustoupit z prahu“.

V tuto chvíli se zdá, že snahy Egypta, Kataru a OSN zprostředkovat klid zbraní nezaznamenaly posun.

V regionu je od pátku vyslanec Spojených států Hady Amr a americký prezident Joe Biden v sobotu zvlášť telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. K úsilí zmírnit napětí mezi Izraelem a Hamásem se podle nedělního prohlášení krále Abdalláha II. připojilo i Jordánsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme