Brookse zabily dvě střely do zad, prokázala pitva. ‚Nepředstavoval žádnou hrozbu,‘ uvedl státní zástupce

Američan tmavé pleti Rayshard Brooks zemřel na následky dvou střel do zad, jež mu poškodily orgány a způsobily mu velkou ztrátu krve. Podle agentury Reuters to uvádí zpráva koronera z okresu Fulton u Atlanty, kde byl Brooks zastřelen při zatýkání dvěma bělošskými policisty. Jeho úmrtí posílilo protesty proti policejní brutalitě, které vypukly před necelými třemi týdny po smrti George Floyda a od té doby se rozšířily do mnoha světových zemí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti rasismu v USA (ilustrační foto) | Foto: Chaveli Guzmanová | Zdroj: Archiv Chaveli Guzmanové

Brooks se dostal do potyčky s policisty poté, co usnul v autě u restaurace rychlého občerstvení a následně neprošel dechovou zkouškou na alkohol. Když se jej snažil příslušník pořádkových složek zatknout, strhla se šarvátka, při níž Brooks zřejmě jednomu z policistů vzal jeho taser a dal se na útěk. V jednu chvíli pak paralyzérem namířil na jednoho z policistů. O okamžik později se podle dostupných videí z incidentu ozvaly tři výstřely, po nichž se Brooks skácel k zemi. Po převozu do nemocnice zemřel.

Policisté stáli všude okolo a pálili do davu, trefovali lidi do hlavy, líčí protesty zraněná fotografka

Číst článek

Policista Garrett Rolfe, který na podezřelého střílel, byl propuštěn z policejního sboru, zatímco jeho kolega byl přeložen mimo práci v terénu. Kvůli kauze rezignovala šéfka atlantské policie Erika Shieldsová. Místní prokuratura uvedla, že by se do poloviny tohoto týdne měla rozhodnout, zda v případu vznese obvinění. „(Oběť) nepředstavovala pro nikoho žádnou hrozbu, a tak se zdá přehnané, že se situace vyhrotila a skončila smrtí,“ řekl místní státní zástupce Paul Howard.

V Atlantě v reakci na incident propukly násilné protesty, při nichž někteří z účastníků zapálili restauraci, před níž Brooks zemřel, a také blokovali místní dálnici. V neděli večer místního času (pondělí ráno SELČ) se shromáždily pořádkové síly před nedalekou policejní stanicí, ke které se blížily stovky demonstrantů. Účastníci protestu však skandovali „toto nejsou nepokoje“ a nesli balíky lahví s vodou na znamení svých pokojných úmyslů.

Kolumbus, Davis, Wickham a další. V USA mizí sochy, přejmenovat by se měly i některé základny

Číst článek

Podle místního serveru ACJ byly protesty v noci na pondělí převážně klidné, policie pouze rozehnala pepřovým sprejem skupinku demonstrantů na jedné z místních dálnic.

Brooksova smrt v USA posílila debaty o policejních reformách, které zažehlo již Floydovo úmrtí. Na pondělí jsou v Atlantě plánované pochody organizované skupinami bojujícími za ochranu občanských práv. Sejít by se měl poprvé po pauze způsobené koronavirem zastupitelský sbor státu Georgie a diskutovat o návrhu nového diskriminačního zákona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme