Brookse zabily dvě střely do zad, prokázala pitva. ‚Nepředstavoval žádnou hrozbu,‘ uvedl státní zástupce

Američan tmavé pleti Rayshard Brooks zemřel na následky dvou střel do zad, jež mu poškodily orgány a způsobily mu velkou ztrátu krve. Podle agentury Reuters to uvádí zpráva koronera z okresu Fulton u Atlanty, kde byl Brooks zastřelen při zatýkání dvěma bělošskými policisty. Jeho úmrtí posílilo protesty proti policejní brutalitě, které vypukly před necelými třemi týdny po smrti George Floyda a od té doby se rozšířily do mnoha světových zemí.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty Black Lives Matter na Floridě.

Protesty proti rasismu v USA (ilustrační foto) | Foto: Chaveli Guzmanová | Zdroj: Archiv Chaveli Guzmanové

Brooks se dostal do potyčky s policisty poté, co usnul v autě u restaurace rychlého občerstvení a následně neprošel dechovou zkouškou na alkohol. Když se jej snažil příslušník pořádkových složek zatknout, strhla se šarvátka, při níž Brooks zřejmě jednomu z policistů vzal jeho taser a dal se na útěk. V jednu chvíli pak paralyzérem namířil na jednoho z policistů. O okamžik později se podle dostupných videí z incidentu ozvaly tři výstřely, po nichž se Brooks skácel k zemi. Po převozu do nemocnice zemřel.

Policisté stáli všude okolo a pálili do davu, trefovali lidi do hlavy, líčí protesty zraněná fotografka

Číst článek

Policista Garrett Rolfe, který na podezřelého střílel, byl propuštěn z policejního sboru, zatímco jeho kolega byl přeložen mimo práci v terénu. Kvůli kauze rezignovala šéfka atlantské policie Erika Shieldsová. Místní prokuratura uvedla, že by se do poloviny tohoto týdne měla rozhodnout, zda v případu vznese obvinění. „(Oběť) nepředstavovala pro nikoho žádnou hrozbu, a tak se zdá přehnané, že se situace vyhrotila a skončila smrtí,“ řekl místní státní zástupce Paul Howard.

V Atlantě v reakci na incident propukly násilné protesty, při nichž někteří z účastníků zapálili restauraci, před níž Brooks zemřel, a také blokovali místní dálnici. V neděli večer místního času (pondělí ráno SELČ) se shromáždily pořádkové síly před nedalekou policejní stanicí, ke které se blížily stovky demonstrantů. Účastníci protestu však skandovali „toto nejsou nepokoje“ a nesli balíky lahví s vodou na znamení svých pokojných úmyslů.

Kolumbus, Davis, Wickham a další. V USA mizí sochy, přejmenovat by se měly i některé základny

Číst článek

Podle místního serveru ACJ byly protesty v noci na pondělí převážně klidné, policie pouze rozehnala pepřovým sprejem skupinku demonstrantů na jedné z místních dálnic.

Brooksova smrt v USA posílila debaty o policejních reformách, které zažehlo již Floydovo úmrtí. Na pondělí jsou v Atlantě plánované pochody organizované skupinami bojujícími za ochranu občanských práv. Sejít by se měl poprvé po pauze způsobené koronavirem zastupitelský sbor státu Georgie a diskutovat o návrhu nového diskriminačního zákona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme