USA úspěšně otestovaly systém proti mezikontinentálním střelám. Jde o odpověď na hrozby z KLDR

Americká armáda v úterý úspěšně dokončila test obranného systému před mezikontinentálními balistickými raketami, který byl první podobnou zkouškou svého druhu. Učinila tak v době zvýšené hrozby ze strany Severní Koreje.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži sledují střelu vypálenou z kalifornské základny. | Foto: ČTK/AP/Len Wood | Zdroj: AP

USA odpálily střelu z kalifornské základny, ta následně zneškodnila mezikontinentální raketu (ICBM) vypuštěnou z atolu Kwajalein na tichomořských Marshallových ostrovech.

Podle amerického ministerstva obrany byla akce vůbec prvním úspěšným pokusem o zničení testovací mezikontinentální střely. "Zneškodnění komplexního cíle ICBM představujícího ohrožení je nepředstavitelný úspěch, zásadní milník tohoto programu," uvedl podle agentury Reuters v prohlášení ředitel sekce protiraketové obrany Pentagonu Jim Syring.

USA testovaly protiraketový systém od roku 1999 již sedmnáctkrát, z toho devětkrát úspěšně, vždy však přitom byla destrukční střela naváděna na rakety s kratším doletem než ICBM.

Úterní test systému byl první zkouškou od června 2014. Proběhl několik dní po dalším odpalu rakety severokorejským režimem, který letos podnikl již devět testů ve snaze získat funkční rakety s doletem na území USA. Americký prezident Donald Trump zvolil po svém nástupu do funkce ostrý postoj vůči KLDR a napětí mezi oběma zeměmi se vyhrotilo nejvíce za poslední léta.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme