Cesta k impeachementu Bidena? Šéf Sněmovny reprezentantů nařídil vyšetřování pro ústavní žalobu

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Kevin McCarthy otevřel cestu k impeachmentu prezidenta Joea Bidena. Předseda dolní komory parlamentu Spojených států vyzval jednotlivé výbory kongresu, aby zahájily vyšetřování podílu prezidenta na podnikání jeho syna Huntera v zahraničí, hlavně na Ukrajině. Bílý dům odsoudil snahu o impeachment jako politicky motivovanou. Šance žaloby na úspěch jsou považovány za minimální.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 22:46 12. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Biden nařídil pro Havajské ostrovy mobilizovat federální pomoc

Americký prezident Joe Biden | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Podezřením z korupce, zneužití moci a bránění spravedlnosti se budou zabývat tři kongresové výbory vedené republikány. O zahájení impeachmentu bude nakonec muset hlasovat celá Sněmovna reprezentantů. O správnosti obvinění prezidenta ale nejsou přesvědčení všichni republikánští poslanci.

Svět už má s obžalovanými prezidenty zkušenosti. Odsouzeni byli Kacav, Sarkozy nebo Wulff

Číst článek

Cílem šéfa sněmovny Kevina McCarthyho bude získat ty nerozhodnuté pro hlasování o impeachmentu. Obvinění se vztahuje k době, kdy byl Biden viceprezidentem Baracka Obamy a jeho syn Hunter podnikal v zahraničí. Mimo jiné i na Ukrajině.

Krok předsedy Sněmovny reprezentantů přišel po prázdninové přestávce v práci dolní komory. Někteří republikánští poslanci volali po výměně šéfa sněmovny, protože nedokázal rozhodněji zakročit proti opozičním poslancům z Demokratické strany.

McCarthy uvedl, že vyšetřování Sněmovny reprezentantů zjistilo „korupční kulturu“ kolem Bidenovy rodiny. Vyšetřování se zaměří na „obvinění ze zneužití pravomocí, obstrukce a korupci“, uvedl server BBC News.

Republikáni tvrdí, že Biden měl zisk z aktivit syna Huntera v letech 2009 až 2017, kdy byl viceprezidentem v administrativě prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům odmítá, že by byl Joe Biden zapojen do obchodních aktivit svého syna. Agentura AP podotýká, že dosud vyšetřovatelé za devět měsíců pátrání nepředložili žádné důkazy.

V Bidenově domě byly nalezeny další utajované dokumenty, prohlídka trvala třináct hodin

Číst článek

„Předseda McCarthy by neměl ustupovat extrémním, krajně pravicovým poslancům, kteří vyhrožují svržením vlády. Důsledky pro americký lid jsou příliš vážné,“ uvedl podle AP mluvčí Bílého domu Ian Sams.

Politické ohlasy

Vyšetřování podle AFP povedou republikánský kongresman z Kentucky James Comer, šéf vyšetřovacího výboru Sněmovny reprezentantů, a vlivný republikánský kongresman z Ohia Jim Jordan, šéf justičního výboru.

Oba muži jsou McCarthyho politickými spojenci, dodává francouzská tisková agentura. Budeme se řídit fakty, ústavou a zákony. (McCarthy) udělal dobře, když zahájil vyšetřování impeachmentu, uvedl Jordan podle agentury Reuters.

Demokrat Jason Crow, který vedl vyšetřování proti Trumpovi, McCarthyho krok považuje za nepochopitelný, nepodložený důkazy. Je to politický hon na čarodějnice. Proč teď? Protože GOP (republikáni) nejsou schopni schválit rozpočet, tak potřebují odvést pozornost.

Zdá se, že hranice pro impeachment je rok od roku stále nižší, řekla podle Reuters republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowská.

Úřady Hunteru Bidenovi připisují pozdní zaplacení daní z příjmů za dva roky a také neregulérní nákup střelné zbraně v roce 2018. Případ má na starosti zvláštní vyšetřovatel.

Kritici poukazují také na Hunterovo členství ve správní radě ukrajinské energetické a těžební společnosti Burisma Holdings vlastněné oligarchou Mykolou Zločevským, a to v době, kdy Joe Biden byl viceprezidentem v Obamově administrativě, tedy vlivným činitelem americké zahraniční politiky vůči Ukrajině.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme