USA v tichosti chystají nové sankce proti Íránu

Spojené státy připravují novou sérii mezinárodních sankcí proti Íránu. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom píše izraelský deník Ha'arec. Právě Izraelce přijeli Američané seznámit se svými úmysly. Zároveň židovský stát vyzvali, aby se izraelští představitelé v zájmu úspěchu zdrželi veřejných vyjádření k íránské problematice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova Kongresu ve Washingtonu

budova Kongresu ve Washingtonu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček o nových sankcích proti Íránu

Spojené státy vyměřily Íránu čas do konce září, aby jasně řekl, zda přistoupí na jednání o svém jaderném programu. Pro případ, že se tak nestane, už teď dostávají obrysy sankce, které chtějí Američané prosadit.

V první fázi má jít o zákaz dovozu ropných produktů do Íránu, například benzínu. Další postih by se měl týkat firem, které s Teheránem obchodují. A mluví se i o vykázání íránských lodí a letadel z mezinárodního provozu.

Západ se snaží Íránce přimět k zastavení obohacování uranu s argumentem, že ho lze využít k výrobě jaderné bomby. Teherán ale tvrdí, že nezbrojí; odmítá se podvolit a dosavadní sankce nezabírají.

Přečtěte si také:
Washington předem nabízí blízkovýchodním spojencům obranu před jaderným Íránem
Írán opět výrazně pokročil v obohacování uranu
Írán vyzkoušel raketu středního doletu
Izrael údajně nacvičoval nálety na Írán
Americký prezident Obama nabídl Íránu nový začátek
Izrael může podle studie zaútočit na Írán raketami dlouhého doletu
Izrael podle amerického tisku nacvičoval letecký útok na Írán
Írán má už nyní údajně raketu, která může ohrozit celou Evropu

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme