USA vadí, že Írán sám obohacuje jaderné palivo

Írán dosáhl milník v jaderném programu. Za pomoci ruských odborníků začal vkládat palivo do atomového zařízení v Búšehru na jihu země. Izrael to označil za nepřijatelné. Washington reaguje smířlivě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atomové zařízení v Búšehru. Írán.

Atomové zařízení v Búšehru. Írán. | Zdroj: ČTK

Reaktor v Búšehru není rizikový, uvádí americké ministerstvo zahraničí. Tamní elektrárna slouží k mírovému využití jaderné energie a na to má Írán i podle Washingtonu právo. Dokud budou jaderné palivo dodávat Rusové a odvážet to vyhořelé, nebudou s tím mít Spojené státy problém.

Americké vládě ale vadí, že Írán současně sám jaderné palivo obohacuje. A to na vyšší úroveň, než jakou potřebují atomové elektrárny, v jiných zařízeních než v Búšehru a odmítá se podřídit rezolucím Rady bezpečnosti OSN.

Ty ho vyzývají, aby s tím přestal nebo umožnil přísnější kontroly Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Proto vzbuzuje íránský jaderný program podezření Washingtonu a jeho západoevropských spojenců.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme