USA váhají s odpovědí na údajné použití chemických zbraní v Sýrii

Nasazení chemických zbraní v Sýrii by zcela změnilo pravidla hry, avšak použití zmíněných arzenálů je nejprve nutné řádně doložit. Prohlásil to americký prezident Barack Obama, a to jen den poté, co o pravděpodobném použití nervového plynu sarinu informovali jiní američtí představitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama útoky v Bostonu odsoudil a označil je za teroristický čin | Zdroj: Reuters

Obama se přitom už loni vyjadřoval v tom smyslu, že použití chemických zbraní by mohlo znamenat i mezinárodní vojenskou intervenci.

Přesně k takovému zásahu proti Asadovu režimu teď vyzývá syrská opozice. Američané jsou ale opatrní. Mluvčí Bílého domu přímo odkázal na deset let starou zkušenost z Iráku, kdy byla invaze postavena na nepravdivých informacích o Saddámových zbraních hromadného ničení.

O použití sarinu syrskou armádou mluví také Izraelci a odkazují na fotografie údajně zasažených lidí. Zbrojní inspektoři OSN ale varují, že takové indicie nejsou důkazy. K jejich získání je potřeba odebrat půdní a biologické vzorky přímo na místě, což zatím Sýrie neumožnila.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme