Američtí vojáci zabili loni v zahraničí 120 civilistů, dalších 65 lidí zranili, oznámil Pentagon

Americká armáda loni v zahraničí zabila 120 civilistů a dalších 65 zranila. Oznámil to ve čtvrtek Pentagon v každoroční zprávě o civilních obětech svých zahraničních operací. V roce 2017 zahynulo při střelbě amerických vojáků téměř 800 civilistů, podle nevládních organizací jsou ale počty obětí ve skutečnosti vyšší.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay

V Afghánistánu zahynulo loni při amerických bojových operacích 76 civilistů, 42 jich zemřelo v Sýrii a Iráku, dva v Somálsku, uvádí zpráva.

Snížení počtu obětí oproti roku 2017 přičítají experti utlumení amerických útoků proti islamistickým bojovníkům na Blízkém východě. V Libyi nebo Jemenu američtí vojáci žádné civilní oběti nehlásí.

Financování terorismu, výroba drog, korupce. Americká armáda prohrává válku s opiem v Afghánistánu

Číst článek

Podle mezinárodních nevládních organizací jsou ale počty Pentagonu neúplné. Amnesty International například tvrdí, že jen při útoku na syrské město Rakka, který podporovala armáda USA, zahynulo v roce 2017 přes 1600 civilních osob.

Mise OSN v Afghánistánu v únoru oznámila, že v roce 2018 zahynulo při bojových operacích 1185 civilistů. Pentagon tvrdí, že příčinou nesrovnalostí jsou rozdíly v metodách evidence.

„Civilní oběti jsou tragickou, ale nevyhnutelnou součástí války,“ komentovala zprávu Pentagonu mluvčí Candice Treschová.

„Žádná armáda v dějinách nebyla tak usilovná v omezování civilních škod, jako ozbrojené síly USA,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme