USA varovaly Teherán, že se obrátí na Radu bezpečnosti

Írán se nehodlá vzdát svého práva na jadernou energii a nepřeruší svůj jaderný program. Prohlásil to vysoký íránský představitel a bývalý prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání. Spojené státy mezitím varovaly Teherán, že se obrátí na Radu bezpečnosti OSN. Írán včera odstranil pečetě na svých jaderných výzkumných zařízeních s cílem obnovit v nich provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Jestliže bude Írán pokračovat v současném kurzu, nebude plnit mezinárodní závazky a nevrátí se k jednacímu stolu, světové společenství nebude mít jinou možnost než se obrátit na Radu bezpečnosti OSN. Prohlásil to mluvčí Bílého domu Scott McClellan.

Zároveň dodal, že pokud Teherán začne s obohacováním uranu, bude se to považovat za vážné vystupňování nukleárního problému.

Írán se otevřeně postavil mezinárodnímu společenství, které proti jeho nukleárnímu programu protestuje. Znepokojení nad tímto rozhodnutím Teheránu už vyjádřily Rusko, Spojené státy nebo Jižní Korea. Írán včera obnovil výzkum jaderného paliva - tvrdí ale, že tím nechce získat materiál k výrobě atomových zbraní.

Martin Drtina, Olga Baková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme