USA varují před rozpadem Sýrie v případě neúspěchu mírových jednání

Sýrii hrozí rozpad v případě, že selžou současné mírové rozhovory. Před tímto scénářem varoval americký ministr zahraničí John Kerry pouhé čtyři dny před sobotním začátkem syrského příměří. Právě klid zbraní je pro opozici podmínkou, aby pokračovala v rozhovorech s Asadovým režimem. Povstalecké skupiny jsou ale k fungování příměří skeptické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry | Zdroj: Reuters

„Někdo si bude muset k tomu stolu sednout a dospět k dohodě, jaká má Sýrie být. Pokud ale budeme ještě čekat, může být na udržení syrské celistvosti příliš pozdě," řekl americký ministr zahraničí John Kerry.

Na podmínkách klidu zbraní se dohodly Rusko a USA, které k tomu vydaly v pondělí společné prohlášení. Včera na podmínky příměří přistoupila syrská vláda.

Počítá se s tím, že příměří začne platit v sobotu v 00.00 syrského času a že do pátečního poledne bojující skupiny oznámí, zda se k němu připojí. Příměří nezahrnuje radikální skupinu Islámský stát ani Frontu an-Nusra.

Boje v Sýrii mezitím po pondělním oznámení plánu na příměří zesílily. Opozice tvrdí, že útoky ruského letectva jsou v posledních dnech mnohem intenzivnější. Ruská a syrská armáda se snaží povstalcům odříznout poslední zásobovací cestu do Aleppa.

Sýrie | Foto: ČTK

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme