USA stahují z Venezuely část diplomatického personálu. ‚Zavření ambasády neplánujeme,‘ dodaly

Americké ministerstvo zahraničí stahuje z Venezuely méně důležitý diplomatický personál, uzavření ambasády neplánuje. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Vůdce venezuelské opozice, předseda parlamentu Juan Guaidó se ve středu prohlásil úřadující hlavou státu. Dosavadní prezident Nicolás Maduro Guaidóův krok označil za pokus o státní převrat. Tento postoj zastává také venezuelská armáda.

Caracas/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ambasáda USA ve venezuelském Caracasu | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Guaidó v pátek uvedl, že zváží amnestii autoritářského prezidenta Madura a jeho spojenců, pokud mu pomohou ve Venezuele znovunastolit demokracii, napsala agentura AP.

Venezuelský ministr obrany: Nicolás Maduro je dál prezidentem, Guaidó s opozicí provádí puč

Číst článek

„Jednáme tak s ohledem na bezpečnostní situaci ve Venezuele. Zavření ambasády neplánujeme,“ zdůvodnilo odchod části diplomatického personálu amerického ministerstva zahraničí v prohlášení.

Americká ambasáda v Caracasu vyzvala americké občany, aby „vážně zvážili“, zda Venezuelu neopustit, dokud jsou dostupné komerční lety.

Poté, co americký prezident Donald Trump ve středu uznal Guaidóa za hlavu země, Maduro přerušil diplomatické styky s USA a zaměstnancům ambasády USA dal tři na odchod ze země.

'Nejsme neutrální'

Naposledy se na stranu venezuelské opozice postavilo Německo. „Co se týče Venezuely, nejsme neutrální,“ napsal na twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas. „Podporujeme venezuelský parlament, který zvolil lid. Maduro postrádá jako prezident demokratickou legitimitu,“ dodal.

Bezüglich #Venezuela sind wir nicht neutral: Wir stehen an der Seite der vom Volk gewählten Nationalversammlung. Maduro ist kein demokratisch legitimierter Präsident. Wir fordern zusammen mit unseren EU-Partnern einen friedlichen politischen Prozess und demokratische Neuwahlen.

21:53 – 24. 01. 2019

912 2244

Podobně se ve čtvrtek vyjádřil i předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Stávající režim označil za nelegitimní, protože Maduro nezískal prezidentský úřad ve svobodných a čestných volbách.

Vedle USA uznaly Guaidóův krok některé další země amerického kontinentu. Představitelé řady evropských zemí i zástupci Evropské komise ve čtvrtek venezuelskou opozici a jí ovládaný parlament podpořili. Vyzvali také k novým volbám ve Venezuele. Výslovně ale šéfa parlamentu Guaidóa úřadujícím prezidentem neuznali.

Při protestech ve Venezuele zemřelo nejméně 13 lidí. Opozice tvrdí, že příznivci Madura zapalují auta

Číst článek

Turecko, Sýrie, Rusko, Čína a Írán uznání Guaidóa hlavou Venezuely kritizovaly a vyjádřily podporu autoritářskému prezidentovi Madurovi.

Papež František, který ve čtvrtek zahájil návštěvu Panamy, se nepostavil ani na jednu stranu konfliktu.

Guaidó se zdržuje na neznámém místě. Televizi Univision řekl, že pokud mu Maduro a jeho spojenci pomohou s návratem k demokracie, mohl by jim udělit amnestii.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval k tomu, aby se kvůli situaci ve Venezuele sešla v sobotu Rada bezpečnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme