Šéf americké diplomacie poblíž Venezuely: Pane Maduro, otevřete hraniční mosty

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo navštívil v neděli kolumbijské město Cúcuta, které leží u hranic s Venezuelou. Spolu s kolumbijským prezidentem Ivánem Duquem zavítal Pompeo do ubytovacích středisek pro venezuelské migranty a do skladů, v nichž se soustředí humanitární pomoc. Tu ale venezuelský prezident Nicolás Maduro nechce do země pustit s tím, že jde o americkou intervenci.

Cúcuta (Kolumbie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo na hranicích Kolumbie a Venezuely

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo na hranicích Kolumbie a Venezuely | Zdroj: Reuters

„Pane Maduro, otevřete tyhle hraniční mosty, můžete už dnes s tím vším skoncovat,“ uvedl na kolumbijsko-venezuelské hranici Pompeo, který také vyzval Madura, aby se vzdal moci a opustil zemi.

V Cúcutě se humanitární pomoc hromadí už od února, kdy Maduro uzavřel hranice a nepovolil opozici pomoc do země dostat.

Venezuelský ústavodárný sbor poplatný Madurovi zbavil Guaidóa imunity. Může tak být odsouzen

Číst článek

Šéf americké diplomacie v Kolumbii zakončil cestu po čtyřech zemích Latinské Ameriky, která byla součástí snahy USA pomoci venezuelské opozici svrhnout Madurův autoritářský režim. Pompeo navštívil od pátku Chile, Peru, Paraguay a Kolumbii.

V Peru Pompeo pochválil tamní vládu, že přijala tolik venezuelských migrantů, kteří uprchli před represemi Madurova režimu a před ekonomickou krizí. Za několik let uteklo z Venezuely přes tři miliony lidí, z toho asi 730 000 do Peru a více než milion do Kolumbie.

V Peru musel o víkendu Pompeo zodpovídat i nepříjemné otázky novinářů. Jeden se ho například zeptal, jak se jeho podpora venezuelským migrantům slučuje s přísnou protiimigrační politikou prezidenta Donalda Trumpa a jeho snahou postavit zeď na hranicích USA s Mexikem.

„Našim cílem je umožnit, aby lidé zůstali ve svých zemích, to je přání prezidenta Trumpa. Chceme v těch zemích vytvořit takové podmínky, aby tam lidé mohli zůstat a neměli potřebu emigrovat,“ řekl novinářům v Peru Pompeo.

Možnost intervence

V Kolumbii šéf americké diplomacie na tiskové konferenci uvedl, že USA budou pokračovat v ekonomickém a politickém tlaku na venezuelský režim. Washington je hlavním spojencem venezuelské opozice, jejíž lídr Juan Guaidó se v lednu z pozice šéfa parlamentu prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co parlament neuznal nový Madurův prezidentský mandát kvůli nesvobodných volbám.

Caracaský arcibiskup vyzval prezidenta Madura k rezignaci. Socialismus podle něj ,zruinoval zemi‘

Číst článek

Skupina Venezuelanů v neděli u hranic v Kolumbii na Pompea volala, že si přeje intervenci. Vojenský zásah ale USA zatím odmítají a v neděli ho znovu vyloučil i Guaidó.

„Už tu máme vojenskou intervenci ruskou a kubánskou, kterou umožnil Maduro,“ řekl Guaidó. Mínil tím řadu Kubánců, kteří už léta operují ve venezuelské armádě a více než sto ruských vojáků, kteří přiletěli do země letos.

„Maduro je jediný, který předkládá možnost intervence, chce z nás udělat další Sýrii,“ uvedl Guaidó, který Madurovu vládu označil za „sadistickou diktaturu“ blokující jídlo a léky pro trpící lid.

Hrozbu americké intervence využívá Maduro ve své kampani, kterou se snaží získat více příznivců díky historické nevraživosti řady místních vůči USA kvůli jejich intervencím v Latinské Americe v minulém století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme