USA věří v dohodu o omezení íránského jaderného programu do konce června

Bílý dům ujišťuje, že se dohodu s Íránem o omezení jeho jaderného programu podaří dotáhnout do úspěšného konce. Představitelé šesti světových mocností se s Teheránem ve čtvrtek dohodli na rámci budoucí smlouvy. Írán souhlasil s omezením jaderných aktivit výměnou za zrušení sankcí. Definitivní smlouvu by měli vyjednavači uzavřít do konce června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

Bílý dům připouští, že k finální dohodě vede ještě dlouhá cesta. Představitelé americké vlády jsou si ale podle svého tvrzení jistí, že se detaily dohody podaří dojednat.

Prezident Barack Obama o smlouvě telefonoval s lídry Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru a Spojených arabských emirátů. Oslovil i představitele amerického Kongresu, který se k dohodě staví zatím rezervovaně.

Bílý dům se snaží zmírnit i obavy Izraele. Ten žádá, jak v pátek ohlásil premiér Benjamin Netanjahu, aby jakákoli finální dohoda s Íránem obsahovala klauzuli, ve které by Írán uznal právo Izraele na existenci.

Vybrané body předběžné dohody o íránském jaderném programu | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme