USA vítají rozhodnutí české vlády jednat o radarové základně

Rozhodnutí české vlády zahájit jednání o umístění amerického radaru v Česku podle Washingtonu urychlí diskusi o všech detailech systému protiraketové obrany a pomůže také větší informovanosti české veřejnosti. Prohlásili to představitelé amerického ministerstva zahraničí a protiraketové obrany ve vyjádření pro Český rozhlas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle zástupců americké administrativy nebudou jednání pouze dvoustranná, ale povedou se také v Severoatlantické alianci. "Upřímně myslím, že čím více bude NATO zapojeno do našich dvoustranných rozhovorů, tím lépe. A myslím že naše dvoustranné diskuse a programy mohou být dobře zapojeny do celkové struktury NATO," řekl Českému rozhlasu náměstek ministryně Riceové Daniel Fried.

Američané nabídnou české vládě a expertům důkladnou prohlídku protiraketových zařízení ve Spojených státech i v také na Marshalových ostrovech v Pacifiku. "Je to velmi pozitivní znamení, že došlo k pokroku. Znamená to, že si teď předáme všechny podklady a že česká vláda a Spojené státy teď budou plně informovány o všech aspektech kolem radarové základny." řekl Českému rozhlasu ředitel protiraketové obrany generál Henry Obering.

Američtí představitelé také potvrdili, že se v Polsku stále jedná o třech možných lokalitách pro střely Interceptor. Konečnou volbu místa pro americkou základnu oznámí polská vláda.

O radarové základně se má dnes jednat i na půdě Evropského parlamentu, a to přes odpor některých pravicových europoslanců. Debatu na téma americké protiraketové základny v Polsku a Česku navrhují především socialisté, mezi nimi Libor Rouček z ČSSD. Proti se naopak staví pravicoví europoslanci - dnes má v tomto duchu vystoupit Jan Zahradil z ODS. V soukromí někteří pravicově zaměření europoslanci připouštějí, že se debatě v Evropském parlamentu nedalo vyhnout, jde prý jen o to, aby její výsledek nesvazoval české vládě příliš ruce při rozhodování.

Průzkum mínění: Pro jednání je většina veřejnosti

Se zahájením jednání se Spojenými státy souhlasí 56 procent české veřejnosti. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio. Teprve ale podle vyjednaných podmínek by se podle lidí mělo rozhodnout o tom, zda nabídku přijmout. Podle dřívějších výzkumů veřejného mínění většina Čechů vybudování základny odmítá.

Proti případnému americkému radaru v Česku se už konalo několik demonstrací, organizovaných iniciativou NE základnám. Naopak s americkými plány v Evropě souhlasí iniciativa nazvaná Pro základnu, jejíž petici už také podepsalo několik tisíc lidí.

O případném umístění amerického radaru ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku rozhodne český parlament za rok. Zatím je sněmovna rozdělená. Komunisté a sociální demokraté zařízení odmítají. Občanští a křesťanští demokraté podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. To by byl důležitý argument i pro ČSSD, která ale trvá na referendu.

Další informace přináší rozhovor s náměstkem ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové Danielem Friedem a šéfem amerického úřadu protiraketové obrany generálem Henry Oberingem, který si můžete přečíst ZDE.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme