USA vítají rozhodnutí Palestinců obnovit mírové rozhovory

Palestinské vedení schválilo nepřímé rozhovory s Izraelem. Mezi palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem je má zprostředkovávat americký emisar George Mitchell.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Mitchell a Mahmúd Abbás

George Mitchell a Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Poslední blízkovýchodní mírové rozhovory zkrachovaly koncem roku 2008 poté, co Izrael zaútočil na palestinské ozbrojence v pásmu Gazy. Washington rozhodnutí Palestinců jednat přivítal.

"Je to důležitý a vítaný krok", říká americké ministerstvo zahraničí. Zvláštní vyslanec pro Blízký východ George Mitchell se už skoro rok a půl marně snaží o průlom, který by vdechl nový impuls mírovým jednáním.

Jeho snahu zatím komplikovala především neochota vlády židovského státu zastavit výstavbu nových bytů a osídlení na palestinských územích.

Rozhodnutí Palestinců obnovit nepřímá jednání považuje americká diplomacie za první hmatatelný pokrok a úspěch.

Vít Pohanka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme