Američané posilují přítomnost v Saúdské Arábii. Kvůli útokům na ropná pole pošlou do země další vojáky

Spojené státy se chystají vyslat další vojáky do Saúdské Arábie v reakci na zářijový útok na tamní ropná zařízení. Pentagon oznámil, že půjde o 3000 členů jednotek „schválených během předchozího měsíce“ a že nasazení souvisí s íránskou hrozbou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy se chystají vyslat další vojáky do Saúdské Arábie v reakci na zářijový útok na tamní ropná zařízení (ilustrační foto). | Foto: Ahmed Jadallah | Zdroj: Reuters

USA vyšlou do Saúdské Arábie podle Pentagonu mimo jiné dvě bojové letky, dvě baterie protiraketového systému Patriot a zařízení protiraketového systému THAAD. Americké ministerstvo obrany na svých stránkách v tiskové zprávě uvedlo, že od května zvýšilo počet vojáků v oblasti Blízkého východu, Perského zálivu a severní Afriky o 14 000.

Američané odvezou ze Sýrie vězně z řad Islámského státu. Při turecké ofenzivě by mohli uprchnout, bojí se

Číst článek

Agentura Reuters v pátek uvedla, že posílení jednotek souvisí s útoky na dvě ropná zařízení v Saúdské Arábii ze 14. září, které zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel vypálených z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalci z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán.

Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně. Washington přímo obvinil Íránce. Teherán zapojení do incidentu odmítl.

Už týden po útocích, které způsobily rozsáhlý výpadek v těžbě ropy v Saúdské Arábii, americký prezident Donald Trump schválil vyslání vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Pentagon tehdy sdělil, že bude nasazen „středně velký počet vojáků“, a šéf amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford uvedl, že počet nebude sahat do tisícovek.

„Spojené státy nechtějí konflikt s íránským režimem, ale budeme udržovat silnou vojenskou kapacitu v regionu, abychom byli připraveni reagovat na jakoukoli krizi a chránili americké jednotky a zájmy v regionu,“ uvedl v pátek také Pentagon v prohlášení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme