Po íránském útoku utrpěla stovka amerických vojáků traumatické poranění mozku. Co jim hrozí?

Ještě začátkem ledna Donald Trump tvrdil, že při íránském útoku na spojenecké základny v Iráku nebyl zraněn žádný Američan, v současnosti ale Pentagon přiznává, že zranění utrpěla víc než stovka amerických vojáků. Postupem času se u nich objevily symptomy takzvaného traumatického poranění mozku, které způsobuje vážné zdravotní problémy a podle nedávných studií může vést i k demenci. Co víme o nemoci, která postihuje desetitisíce vojáků ročně?

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci po útoku na íránského generála Kásema Solejmáního střeží americkou ambasádu v Bagdádu | Foto: US Marines | Zdroj: Reuters

Traumatické poranění mozku (traumatic brain injury – TBI) se netýká jen členů armádních složek, některé skupiny lidí jsou ale rizikovější než ostatní.

USA počtvrté zvýšily počet raněných vojáků po útoku Íránu na základnu v Iráku. Nyní jich je 109

Číst článek

Mezi ohroženějšími skupinami jsou kromě vojáků a sportovců například i bezdomovci, uvádí nedávná studie publikovaná v zdravotnickém magazínu The Lancet, podle které traumatické poranění mozku prodělala zhruba polovina lidí bez domova.

Íránský útok

TBI se tento týden dostává do povědomí díky prohlášení Pentagonu, které v pondělí upřesnilo počet amerických vojáků zraněných během lednového raketového útoku Íránu na vojenské základy Spojených států v Iráku.

Podle amerického ministerstva obrany utrpělo toto poranění přesně 109 vojáků, ještě před týdnem přitom americké úřady informovaly o celkem 64 případech. Symptomy se totiž mohou projevit až po delší době.

Z víc než stovky zraněných vojáků je podle Pentagonu 76 zpátky ve službě, zatímco 26 z nich se léčí v Německu nebo ve Spojených státech. Zbylých sedm je na cestě z Iráku do Německa, kde bude posouzen jejich stav a případně absolvují léčbu.

Posilovna, bazén i autobusové linky. Základně USA, kterou zasáhl Írán, říkali vojáci ‚tábor Koláček‘

Číst článek

Trvalé následky

Traumatické poranění mozku může být lehké, střední a těžké – některé symptomy jsou viditelné hned, některé se ale mohou projevit až během několika dnů či týdnů, stejně jako v případě amerických vojáků. Přilby totiž sice zastaví střepiny z výbuchu, vážné fyzické poškození však může způsobit i následná tlaková vlna.

Poškození mozku tak může vést k dočasným, ale i trvalým následkům – to zpravidla závisí na mechanismu úrazu, délce poruchy vědomí, věku zraněného nebo rychlosti, s jakou se TBI začne léčit. Takové poranění přitom v mnoha případech nelze na první pohled poznat, léčba proto začíná často až velice pozdě.

Lehké poranění, kdy člověk ztrácí vědomí jen na pár minut nebo zůstává při vědomí, se kromě bolesti hlavy může projevit také ztrátou orientace, závratěmi, nespavostí, změnou chování nebo poruchami pozornosti. Postupné zhoršování symptomů přitom může značit závažnější problémy.

TBI může vést k demenci

I lehké TBI tak má velice vážné následky. Jak ukázala například studie publikovaná v roce 2018 ve zdravotnickém magazínu JAMA Neurology, lehké TBI může v pozdějším věku zvýšit riziko demence.

Amerikanista: Šance na znovuzvolení Trumpa jsou velké, voličům imponuje jeho ‚silácké vystupování‘

Číst článek

K tomuto závěru vědci došli díky zkoumání lékařských záznamů více než 350 tisíc Američanů, kteří sloužili v americké armádě během války v Iráku a Afghánistánu. A zjistili, že v případě každého příslušníka armády, který během služby zažil nejméně jedenkrát lehké poranění mozku, je riziko rozvoje demence po odchodu do vojenského důchodu dvakrát pravděpodobnější než u jejich kolegů, kteří za sebou toto zranění nemají. V případě středně těžké nebo těžké TBI pak toto riziko bylo dokonce čtyřikrát vyšší.

Studie přitom dodává, že podíl vojáků s lehkým TBI není zanedbatelný. Z vojáků, kteří byli součástí amerických operací Irácká svoboda a Trvalá svoboda v Afghánistánu, utrpělo traumatické poranění mozku 15 až 20 procent z nich – ve většině případů bylo způsobeno již zmíněnou nárazovou vlnou po výbuchu.

Kromě demence však neléčené poranění může vést i k rozvoji dalších onemocnění, jako je Alzheimerova choroba nebo posttraumatická stresová porucha. Léčba traumatického poranění mozku je přitom různá a kromě klasické lékařské péče zahrnuje například také psychologickou pomoc. Záleží především na rozsahu a typu poranění.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme