Tajné služby: Rusko opět zasahuje do prezidentských voleb v USA, snaží se o Trumpovo znovuzvolení

Americké tajné služby varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že se Rusko vměšuje i do letošních prezidentských voleb, aby dopomohlo Donaldovi Trumpovi k druhému mandátu. Varování podle listů The New York Times, The Washington Post či stanice CNN zaznělo minulý týden na uzavřeném jednání výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Myslím, že výsledky této schůzky budou výborné,“ řekl také Trump. „Nemohu než souhlasit s prezidentem (USA), máme o čem hovořit,“ odvětil Putin

Vladimir Putin a Donald Trump | Foto: Mikhail Klimentyev | Zdroj: Reuters

Tajné služby kongresmany podle amerických médií upozornily, že se Rusko po čtyřech letech znovu snaží ovlivnit volbu prezidenta Spojených států, a kromě toho i výběr soupeře prezidenta Trumpa v demokratických primárkách.

Trumpovy šance na znovuzvolení? ‚V postfaktické době mu skandály neubližují,‘ myslí si profesor Lukeš

Číst článek

Podle Washington Post republikáni během brífinku namítali, že pro Rusko nedává smysl Donalda Trumpa podporovat, když na Moskvu uvaluje tvrdé sankce. Trumpovi se podle deníku nelíbilo, že zpravodajci tyto informace kongresmanům předali. Ve středu prezident oznámil, že šéf tajných služeb Joseph Maguire ve funkci končí a vystřídá ho americký velvyslanec v Německu Richard Grenell, což kritizovali demokraté v Kongresu.

Moskva vše popírá

Vyšetřování možného vlivu Ruska na americké volby zastínilo první dva roky vlády prezidenta Donalda Trumpa. Podle amerických tajných služeb se potvrdilo, že Moskva se snažila do voleb zasáhnout. Neprokázalo se ale, že by v tom Trump či jeho spolupracovníci Rusku pomáhali. Moskva opakovaně popírá, že by se pokusila volby či kampaně jakkoli ovlivnit.

Ministerstvo vydá Muellerovu zprávu sněmovnímu výboru do 30. října, rozhodl americký federální soud

Číst článek

Úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách z roku 2016 objasňoval zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Jeho závěrečná zpráva dokumentuje akce ruských tajných služeb, které se v kampani před volbami snažily poškodit Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou.

Podle informací amerických médií z poznatků tajných služeb vyplývá, že se Rusko letos opět snaží ovlivnit listopadovou prezidentskou volbu, ale i klání o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Jaké poznatky zpravodajci mají a jaké důkazy svých tvrzení kongresmanům předložili, ale není jasné.

Vyjádření protikandidátů

Podle amerických médií chtěl Trump zabránit tomu, aby tajné služby o svých zjištěních členy Sněmovny reprezentantů informovaly. „Pokud jsou zprávy pravdivé a prezident do toho zasahuje, opět ohrožuje naše snahy zastavit vměšování ze zahraničí,“ uvedl v reakci na informace šéf sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adam Schiff.

K informacím z tisku se vyjádřili také uchazeči o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Podle senátorky Elizabeth Warrenové Trump trhá na cáry integritu americké demokracie. „Poté, co byli členové Kongresu o této hrozbě informováni, vyhodil Trump šéfa tajných služeb,“ uvedla Warrenová. Trump ve středu oznámil, že v čele tajných služeb (DNI) nahradí Josepha Maguirea současný velvyslanec v Berlíně Richard Grenell.

Bývalý viceprezident Joe Biden, který se chce stejně jako Warrenová za demokraty postavit Trumpovi ve volbách, v reakci na zprávy amerických médií uvedl, že není vůbec překvapený.

jkb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme