‚Říkali, že si pro mě přijdou.‘ Výbor sněmovny dále řeší okolnosti amerických voleb a útoku na Kapitol

Vyšetřovací výbor americké Sněmovny reprezentantů se v úterý zabýval dalšími výpověďmi o událostech na Kapitolu loni 6. ledna. Zaměřil se na představitele některých amerických států, kteří čelili po prezidentských volbách v roce 2020 tlaku ze strany prezidenta Donalda Trumpa, aby změnili výsledky voleb v jeho prospěch.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Kapitolu, kde se schází Kongres Spojených států

se na představitele některých amerických států, kteří čelili po prezidentských volbách v roce 2020 tlaku ze strany prezidenta Donalda Trumpa, aby změnili výsledky voleb v jeho prospěch (ilustrační foto) | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Předseda arizonské Sněmovny reprezentantů republikán Rusty Bower řekl, že ze sebe odmítl dělat loutku. Uvedl, že odmítl dva pokusy Trumpa a jeho poradců zasáhnout do výsledků. Opakovali mu, že mají dostatek důkazů o podvodech, které mohou změnit výsledek. Žádný mu ale neposkytli.

Státní tajemník státu Georgia Brad Raffensperger, po němž Trump chtěl, aby „našel“ 11 780 hlasů, které by mu umožnily v Georgii vyhrát nad Joem Bidenem, prohlásil, že po odmítnutí začal on i jeho žena dostávat výhrůžky, v případě jeho manželky se sexuálním obsahem.

‚Byl to poslední Trumpův vzdor.‘ Útok na Kapitol byl podle výboru vyvrcholením pokusu o převrat

Číst článek

Měl strach o snachu, do jejíhož domu se někdo v té době vloupal. Raffensperger před výborem řekl, že ani tak neuhnul, protože věděl, že Georgia „dodržela zákon a musí dodržet ústavu“.

Nezaregistrovaní voliči

Georgie kvůli tlaku Bílého domu několikrát výsledek přepočítávala a Raffensperger prohlásil, že se pečlivě kontrolovaly všechny stížnosti. „(Lidé kolem Trumpa) tvrdili, že máme 2423 nezaregistrovaných voličů. Nebyl ani jeden,“ řekl Raffensperger.

Tvrzení, že se započítaly hlasy více než 10 000 mrtvých, bylo podle něj naprosto přehnané, prokázaly se čtyři takové hlasy.

Devítičlenný výbor chce v červnu zasedat k objasnění událostí ze 6. ledna šestkrát, úterní slyšení bylo čtvrté.

V úterý před něj předstoupila i pracovnice volební komise v Georgii Ruby Freemanová, která v komisi pracovala s dcerou Wandreou „Shaye“ Mossovou. Trump je obvinil, že při sčítání z úkrytů pod stolem vytahovaly volební lístky a dávaly je do uren.

Americké úřady zatkly Trumpova exporadce Navarra, viní ho z pohrdání Kongresem

Číst článek

Obě ženy jsou černošky a Trumpův právník Rudy Giuliani prohlásil, že se obě chovaly podezřele, jako drogoví dealeři, když předávají drogy. Trump o Freemanové prohlásil, že je „profesionální volební podvodnice, šejdířka a známá politická aktivistka, která ládovala krabice volebními lístky“.

Obvinění Freemanové

Trumpův volební tým Freemanovu veřejně obvinil v prosinci a žena pak několikrát volala tísňovou linku. Tvrdila, že čelí výhrůžným telefonátům a rasistickým nadávkám. „Děsí mě to, protože říkají věci jako ‚Přijdeme si pro tebe‘,“ řekla Freemanová.

V úterý před výborem uvedla, že veřejné obvinění z podvodů hluboce změnilo její život. Přestala se cítit bezpečně. Mívala obchod s oblečením a lidé ji dobře znali, říkali jí Lady Ruby.

„Teď se nemůžu představit svým jménem, jsem nervózní, když potkám někoho, kdo mě zná. Bojím se, kdo nás poslouchá. Jsem nervózní, když musím říci své jméno při objednávce jídla. Ztratila jsem jméno i pověst, pocit bezpečí,“ řekla.

Člen výboru Adam Schiff zakončil výpovědi svědků slovy vypůjčenými od Freemanové a řekl, že být terčem prezidenta (Trumpa), znamená přestat se kdekoli cítit bezpečně. Příště se má výbor sejít ve čtvrtek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme