Volby v USA: nové rozložení sil, rekordní počet zvolených žen a komplikace pro Trumpovu vládu

Republikáni amerického prezidenta Donalda Trumpa posílili svou převahu v Senátu. Něco takového se uprostřed volebního období prezidenta povedlo naposled Georgi Bushovi mladšímu v roce 2002. Vládnutí ale současnému šéfovi Bílého domu zkomplikuje ztráta Sněmovny reprezentantů, kde budou mít po osmi letech většinu demokraté. Republikáni také ztratí guvernérské posty v některých státech.

SLEDOVALI JSME ONLINE Washington/Praha (Aktualizováno: 17:08 7. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V případě Senátu, kde republikáni dosud mají většinu 51 křesel, budou mít nově podle The New York Times zřejmě 53 křesel. Předběžně potvrzených je zatím 51 mandátů pro republikány a 45 pro demokraty. Ve čtyřech státech bude výsledek tak těsný, že média zatím vítěze neodhadla.

První muslimské ženy, nejmladší kongresmanka i původní obyvatelky. Volby v USA měnily historii

Číst článek

Naopak ve Sněmovně reprezentantů získají většinu demokraté, což bude poprvé po osmi letech. Podle stanice CNN získali nejméně 222 kongresmanů, tedy více než polovinu, a republikáni 199. Podle původního propočtu The New York Times získají nakonec demokraté 228 mandátů, a jejich převaha tak nebude nijak drtivá. Pro srovnání, republikáni mají v současné době 235 sněmovních křesel.

‚Fantastický úspěch‘

K výsledkům voleb se vyjádřil americký prezident Donald Trump, ten je s nimi spokojen „Dnes v noci fantastický úspěch. Díky vám všem!“ napsal na twitteru prezident k výsledkům úterních voleb do Kongresu.

Prezident už podle mluvčí Bílého domu gratuloval republikánskému lídrovi v Senátu Mitchi McConnelovi, kde strana posílí svoji pozici, a mluvil i s demokratickou vůdkyní ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové. Demokraté získali většinu ve Sněmovně po osmi letech.

Faktor Kavanaugh?

Demokraté podle projekcí televizí CNN nebo NBC přišli o své dosavadní senátory ve státech Missouri, Indiana, Florida a Severní Dakota. Tamní senátorce Heidi Heitkampové uškodil mimo jiné hlas proti Trumpovu kandidátovi do Nejvyššího soudu Brettu Kavanaughovi. Její stranický kolega Joe Manchin v taky silně konzervativní Západní Virginii vyhrál - a právě on byl jediným demokratem, který Kavanaugha podpořil.

Tremendous success tonight. Thank you to all!

05:14 – 07. 11. 2018

39303 212563

Republikáni taky uhájili senátorská místa ve většině států, kde končili jejich stávající zástupci. Otázkou zůstává, jak dopadne souboj v Arizoně. Tam po sečtení asi dvou třetin hlasů vede někdejší armádní pilotka Martha McSallyová za republikány. Demokratka Kyrsten Sinemová za ní ale zaostává jen asi o procentní bod. Demokraté naopak podle projekce CNN připravili republikány o Nevadu.

Pestřejší Sněmovna

Napínavé zůstávají volby v jednom z kalifornských okrsků. V tradičně republikánské oblasti tam obhajuje svůj mandát známý zastánce politiky Kremlu a autor řady ostrých výroků Dana Rohrabacher. Zatímco zpočátku měl velmi mírný náskok, teď to po sečtení víc než 90 procent hlasů vypadá, že i tento obvod získají demokraté. Jejich kandidát Harley Rouda těží částečně z toho, že v tomto obvodě v posledních letech vzrostlo zastoupení menšin.

Další republikánský politik známý svými rasistickými výroky Steve King naopak v Iowě svůj mandát obhájil. A to i přesto, že se proti němu nedávno vyslovil třeba jeho „skorojmenovec“ spisovatel Stephen King. K demokratické výhře přispěla i jedna z prvních dvou indiánských reprezentantek Sharice Davidsová. V řadách demokratů získaly mandáty i první dvě muslimky nebo dosud nejmladší kongresmanka v historii - 29 letá Alexandria Ocasio-Cortézová.

Demokratická kandidátka Ilhan Omarová oslavuje úspěch ve volbách | Foto: Eric Miller | Zdroj: Reuters

Vůdkyně demokratů ve Sněmovně Nancy Pelosiová se nechala slyšet, že volby nebyly jen o stranách, ale především o obnově ústavnosti a protiváze Trumpově administrativě. Pokud jde o politickou agendu, chce se zasadit například snížení cen léků na předpis.

Nic výjimečného

Za posledních 100 let ztratila vládnoucí strana při těchto volbách skoro vždy v průměru 30 míst v Sněmovně reprezentantů. Jen dvakrát se jí naopak podařilo posílit v obou komorách - za vlády Franklina Delano Roosevelta v roce 1934 a George Bushe mladšího v roce 2002.

Neobvyklá není ani situace, kdy prezident musí čelit opoziční většině v Kongresu - většinu ztratili po prvních dvou letech vlády i demokratičtí prezidenti Bill Clinton nebo Barack Obama a ve svém druhém období o ni přišel i George Bush mladší. S opoziční většinou musel pracovat i Ronald Reagan.

Do voleb v USA mohou promluvit i spolužáci obětí střelby v Parklandu. Mladí lidé chtějí omezit držení zbraní

Číst článek

Naopak posílení vládnoucí strany v Senátu je za této situace neobvyklé. Naposled se to podařilo Georgi Bushi mladšímu - tehdy to ale bylo jenom o jedno křeslo. A před ním posílili republikáni za Richarda Nixona, ale přesto nezískali většinu, a demokraté za Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Těsný souboj na Floridě

V úterý se ve 36 státech z 50 rovněž volili guvernéři a ani zde nebyla nouze o zajímavé souboje. Demokraté svým rivalům uzmuli posty guvernérů například v Novém Mexiku, Kansasu, Illinois, Wisconsinu, Nevadě a Michiganu.

Velmi těsná bitva se odehrála na Floridě, kde se o post guvernéra ucházel republikán Ron de Santis, jehož nedávno velmi silně podpořil osobně prezident Trump. Nakonec o pouhé procento porazil demokratického kandidáta Andrewa Gilluma, současného starostu hlavního floridského města Tallahassee. Republikáni si udrželi například Arizonu, Texas,Alabamu nebo Ohio či Alabamu.

Guvernérské volby v Coloradu vyhrál dosavadní demokratický kongresman Jared Polis, který se během svého působení v Kongresu otevřeně hlásil k homosexuální orientaci. Podle AP se tak stane vůbec prvním guvernérem, který se netají tím, že je gay.

Podle CNN budou mít po aktuálních volbách demokraté nejméně 21 a republikáni nejméně 25 guvernérů. 

Ondřej Klapal, miz, bal, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme