Volby v USA: nové rozložení sil, rekordní počet zvolených žen a komplikace pro Trumpovu vládu
Republikáni amerického prezidenta Donalda Trumpa posílili svou převahu v Senátu. Něco takového se uprostřed volebního období prezidenta povedlo naposled Georgi Bushovi mladšímu v roce 2002. Vládnutí ale současnému šéfovi Bílého domu zkomplikuje ztráta Sněmovny reprezentantů, kde budou mít po osmi letech většinu demokraté. Republikáni také ztratí guvernérské posty v některých státech.
V případě Senátu, kde republikáni dosud mají většinu 51 křesel, budou mít nově podle The New York Times zřejmě 53 křesel. Předběžně potvrzených je zatím 51 mandátů pro republikány a 45 pro demokraty. Ve čtyřech státech bude výsledek tak těsný, že média zatím vítěze neodhadla.
První muslimské ženy, nejmladší kongresmanka i původní obyvatelky. Volby v USA měnily historii
Číst článek
Naopak ve Sněmovně reprezentantů získají většinu demokraté, což bude poprvé po osmi letech. Podle stanice CNN získali nejméně 222 kongresmanů, tedy více než polovinu, a republikáni 199. Podle původního propočtu The New York Times získají nakonec demokraté 228 mandátů, a jejich převaha tak nebude nijak drtivá. Pro srovnání, republikáni mají v současné době 235 sněmovních křesel.
‚Fantastický úspěch‘
K výsledkům voleb se vyjádřil americký prezident Donald Trump, ten je s nimi spokojen „Dnes v noci fantastický úspěch. Díky vám všem!“ napsal na twitteru prezident k výsledkům úterních voleb do Kongresu.
Prezident už podle mluvčí Bílého domu gratuloval republikánskému lídrovi v Senátu Mitchi McConnelovi, kde strana posílí svoji pozici, a mluvil i s demokratickou vůdkyní ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové. Demokraté získali většinu ve Sněmovně po osmi letech.
Faktor Kavanaugh?
Demokraté podle projekcí televizí CNN nebo NBC přišli o své dosavadní senátory ve státech Missouri, Indiana, Florida a Severní Dakota. Tamní senátorce Heidi Heitkampové uškodil mimo jiné hlas proti Trumpovu kandidátovi do Nejvyššího soudu Brettu Kavanaughovi. Její stranický kolega Joe Manchin v taky silně konzervativní Západní Virginii vyhrál - a právě on byl jediným demokratem, který Kavanaugha podpořil.
Republikáni taky uhájili senátorská místa ve většině států, kde končili jejich stávající zástupci. Otázkou zůstává, jak dopadne souboj v Arizoně. Tam po sečtení asi dvou třetin hlasů vede někdejší armádní pilotka Martha McSallyová za republikány. Demokratka Kyrsten Sinemová za ní ale zaostává jen asi o procentní bod. Demokraté naopak podle projekce CNN připravili republikány o Nevadu.
Pestřejší Sněmovna
Napínavé zůstávají volby v jednom z kalifornských okrsků. V tradičně republikánské oblasti tam obhajuje svůj mandát známý zastánce politiky Kremlu a autor řady ostrých výroků Dana Rohrabacher. Zatímco zpočátku měl velmi mírný náskok, teď to po sečtení víc než 90 procent hlasů vypadá, že i tento obvod získají demokraté. Jejich kandidát Harley Rouda těží částečně z toho, že v tomto obvodě v posledních letech vzrostlo zastoupení menšin.
Další republikánský politik známý svými rasistickými výroky Steve King naopak v Iowě svůj mandát obhájil. A to i přesto, že se proti němu nedávno vyslovil třeba jeho „skorojmenovec“ spisovatel Stephen King. K demokratické výhře přispěla i jedna z prvních dvou indiánských reprezentantek Sharice Davidsová. V řadách demokratů získaly mandáty i první dvě muslimky nebo dosud nejmladší kongresmanka v historii - 29 letá Alexandria Ocasio-Cortézová.
Vůdkyně demokratů ve Sněmovně Nancy Pelosiová se nechala slyšet, že volby nebyly jen o stranách, ale především o obnově ústavnosti a protiváze Trumpově administrativě. Pokud jde o politickou agendu, chce se zasadit například snížení cen léků na předpis.
Nic výjimečného
Za posledních 100 let ztratila vládnoucí strana při těchto volbách skoro vždy v průměru 30 míst v Sněmovně reprezentantů. Jen dvakrát se jí naopak podařilo posílit v obou komorách - za vlády Franklina Delano Roosevelta v roce 1934 a George Bushe mladšího v roce 2002.
Neobvyklá není ani situace, kdy prezident musí čelit opoziční většině v Kongresu - většinu ztratili po prvních dvou letech vlády i demokratičtí prezidenti Bill Clinton nebo Barack Obama a ve svém druhém období o ni přišel i George Bush mladší. S opoziční většinou musel pracovat i Ronald Reagan.
Do voleb v USA mohou promluvit i spolužáci obětí střelby v Parklandu. Mladí lidé chtějí omezit držení zbraní
Číst článek
Naopak posílení vládnoucí strany v Senátu je za této situace neobvyklé. Naposled se to podařilo Georgi Bushi mladšímu - tehdy to ale bylo jenom o jedno křeslo. A před ním posílili republikáni za Richarda Nixona, ale přesto nezískali většinu, a demokraté za Johna Fitzgeralda Kennedyho.
Těsný souboj na Floridě
V úterý se ve 36 státech z 50 rovněž volili guvernéři a ani zde nebyla nouze o zajímavé souboje. Demokraté svým rivalům uzmuli posty guvernérů například v Novém Mexiku, Kansasu, Illinois, Wisconsinu, Nevadě a Michiganu.
Velmi těsná bitva se odehrála na Floridě, kde se o post guvernéra ucházel republikán Ron de Santis, jehož nedávno velmi silně podpořil osobně prezident Trump. Nakonec o pouhé procento porazil demokratického kandidáta Andrewa Gilluma, současného starostu hlavního floridského města Tallahassee. Republikáni si udrželi například Arizonu, Texas,Alabamu nebo Ohio či Alabamu.
Guvernérské volby v Coloradu vyhrál dosavadní demokratický kongresman Jared Polis, který se během svého působení v Kongresu otevřeně hlásil k homosexuální orientaci. Podle AP se tak stane vůbec prvním guvernérem, který se netají tím, že je gay.
Podle CNN budou mít po aktuálních volbách demokraté nejméně 21 a republikáni nejméně 25 guvernérů.