Trumpa dostali do Bílého domu voliči z takzvaného Rezavého pásu. Jejich podporu potřebuje i letos

Udělejme Ameriku znovu skvělou. Se svým volebním heslem uspěl Donald Trump v roce 2016 hlavně v takzvaném Rezavém pásu. V oblasti u Velkých jezer, která dlouhodobě bojuje s úpadkem tradičního průmyslu, tehdy republikánský kandidát sebral demokratům miliony voličů, což mu vyhrálo volby. Na svou stranu získal tamní státy Pensylvánii, Ohio, Michigan i Wisconsin, kde předtím dvakrát zvítězil Barack Obama. A region bude zásadní i letos.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Eire (Pensylvánie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stejně jako před čtyřmi, i tentokrát Donald Trump na mítinku v Eire v průmyslové části Pensylvánie sliboval grandiózní růst zaměstnanosti. Příští rok prý bude ekonomicky nejlepší v americké historii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trump uspěl před čtyřmi lety u voličů v Rezavém pásu, jejich podporu potřebuje i letos. Poslechněte si reportáž Jana Kaliby

Tleskal mu i zdejší malopodnikatel ve strojírenství Doug Swanson. „Pro nás byla Trumpova politika velmi pozitivní. Malé podniky obecně z toho podle mě těžily. Snížil daně, umožnil nám rozšířit kapitálové investice, byl velmi nápomocný pro americké výrobce v mezinárodní konkurenci,“ říká Radiožurnálu.

„Jeho velkou zásluhou jsou Zóny příležitostí, mnoho z nich vzniklo tady v Erie. Pomohlo to přebudovat ty části města, které byly v nejsložitější situaci. Je to založené na kreativní myšlence, že pokud se zapojí lokální podnikatelé a komunity, finančně na rozvoj oblasti přispěje i vláda. Jde o důležitý projekt jak tady, tak v celém Rezavém pásu,“ chválí šéf místních republikánů Verel Salmon projekt, který společně navrhli republikáni a demokrati v Kongresu a Donald Trump ho uzákonil svým podpisem v roce 2017.

Vývoj zaměstnanosti

Ovšem i tady, v okrese Erie, stejně jako v celém Rezavém pásu, zůstal růst zaměstnanosti od začátku Trumpova prezidentství hluboko pod americkým průměrem.

„V našem okrese se od roku 2016 nic nezměnilo. Trump toho hodně nasliboval, ale zdejší ekonomika rostla jen o jedno a půl procenta za rok. Kvůli Trumpově ekonomické politice a špatným podmínkám pro mezinárodní obchod nebyly zdejší klíčové firmy schopné vytvořit nová pracovní místa nebo rozšířit podnikání. Týká se to třeba výrobce lokomotiv Wabtec, který právě oznámil, že ke třem stům propuštěných přidá dalších sto padesát,“ říká předseda demokratů v Erie Jim Wartz.

Rodinné hádky, rozvracená přátelství i násilí. Prezidentské volby v USA doprovází nevídaná agrese

Číst článek

I když před pandemií americká ekonomika a zaměstnanost pokračovaly v růstu nastartovaném jeho předchůdcem Obamou, tahouny byly hlavně oblasti na jihu a západě Spojených států. Tady u Velkých jezer naopak na mnoha místech pokračoval dlouhodobý trend úpadku. Třeba ve Flintu v Michiganu dvakrát týdně stojí lidi ve frontě na jídlo a vodu zdarma. 

Potřebným tu pomáhá i pastor Derrick Aldridge. „Nevzdáváme se naděje, že se tu věci změní zase k lepšímu. Já jsem se ve Flintu narodil a vyrostl tady. Měli jsme tu továrnu General Motors a byli jsme - co do výše platů - druhým nejlepším městem v Americe. Lidi tu pracovali za 25 dolarů na hodinu. Teď patříme k těm nejchudším,“ říká.

Nesplněné sliby

Nejhůř je na tom podle vládních dat okres Trumbull v Ohiu, kde firma General Motors zavřela továrnu loni. A i když na místě vzniká podnik na výrobu elektromobilů, počet pracovních míst ve výrobě tu za tři roky do jara 2020 klesnul o víc než sedm procent, i když celkově jich v Americe za tu dobu naopak skoro o pět procent přibylo.

„Trump tu lidem říkal, ať neprodávají své domy, že přivede automobilový průmysl zpět. Lidi mu věřili, ale nestalo se to. Hodně z nich muselo odejít za prací jinam. Trump slíbil i návrat práce zaměstnancům oceláren, ale byla to jen další záplava porušených slibů,“ říká na severovýchodě Ohia Carolyn.

O Trumpově volebním vítězství v roce 2016 rozhodlo v součtu necelých 80 tisíc hlasů v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Tedy voliči ze států Rezavého pásu, kteří by se vešli na jeden stadion amerického fotbalu.

Tato oblast koroduje dál i po čtyřech letech Donalda Trumpa v Bílém domě. Prezident tu nutně potřebuje voliče udržet, Joe Biden tu chce po osmi letech znovu vystavět modrou zeď demokratů.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme