Willisová může dál vést stíhání Trumpa, když ukončí spolupráci s právníkem z milostné kauzy, řekl soud

Stíhání amerického exprezidenta Donalda Trumpa za zásahy do voleb ve státě Georgia může dál vést vrchní prokurátorka Fani Willisová, ovšem jen tehdy, když ukončí spolupráci s podřízeným, s nímž měla během vyšetřování milostný vztah. Takto v pátek rozhodl soudce, který posuzoval žádost Trumpa a spoluobžalovaných o diskvalifikaci celého prokurátorského týmu. Kdy se přípravná fáze procesu znovu rozběhne, nebylo ihned jasné.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fani Willisová

Wade za svou práci inkasoval statisíce dolarů a obžalovaní věc prezentovali tak, že Willisová najala svého partnera, aby z toho sama finančně těžila | Foto: Alex Slitz | Zdroj: Reuters

Soudce Scott McAfee podle amerických médií odmítl tvrzení obžalovaných, že v kauze kvůli vztahu Willisové se zvláštním prokurátorem Nathanem Wadem vznikl střet zájmů. Vztah, který podle obou zainteresovaných loni skončil, ale podle něj vytvořil dojem střetu zájmů. McAfee proto rozhodl, že buď Wade nebo Willisová musí z případu odejít.

Šéfka okresní prokuratury Willisová právníka Wadea najala jako externí posilu, aby dohlížel na vyšetřování, které loni v létě vyústilo v obžalobu Trumpa a 18 dalších lidí ze zločinného spolčení s cílem narušit v Georgii prezidentskou volbu roku 2020.

Milostná kauza může ovlivnit Trumpův případ zasahování do voleb. Prokurátorka je před soudem

Číst článek

Wade za svou práci inkasoval statisíce dolarů a obžalovaní věc prezentovali tak, že Willisová najala svého partnera, aby z toho sama finančně těžila.

Prokurátorka v pátek na žádost o vyjádření k McAfeeho stanovisku ihned nereagovala, napsala agentura AP. Podle lokálního listu Atlanta Journal-Constitution by se obě strany mohly proti rozhodnutí odvolat. Takový vývoj by mohl dále zdržet pokračování přípravy hlavního líčení.

V kauze aktuálně zůstává vedle Trumpa ještě 14 obžalovaných včetně bývalého personálního šéfa Bílého domu Marka Meadowse či Trumpova někdejšího právníka Rudyho Giulianiho. Kdy se případ dostane před porotu, není jasné. Willisová dříve navrhla, aby hlavní líčení začalo v srpnu, to se však vzhledem k průtahům nezdá být pravděpodobné.

Trump vinu odmítl stejně jako ve třech dalších trestních kauzách, kterým od loňského roku čelí. Šéf Bílého domu z let 2017 až 2021 je prvním obžalovaným exprezidentem v dějinách USA, přesto si zajistil nominaci Republikánské strany do letošních prezidentských voleb.

Nyní je možné, že před listopadovými volbami nedospěje k verdiktu ani jeden ze dvou procesů, v nichž čelí obviněním spojeným se snahou zneplatnit minulé volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme