Trump má šance zvítězit, pořád je ale tím, kdo ‚dobývá‘. Chleba se bude lámat na středozápadě USA

Průběžné sčítání hlasů a ohlašování výsledků z jednotlivých amerických států zatím s jistotou ukazuje jediné: šance na výhru Joea Bidena a Donalda Trumpa jsou vyrovnané. Díky pravděpodobnému vítězství na Floridě a slibně vypadajícím výsledkům z dalších klíčových států má stávající šéf Bílého domu důvod k optimismu, tím „dobývaným“ přesto zůstává jeho demokratický protikandidát. Zlom se v příštích hodinách očekává ve středozápadních státech USA.

Analýza Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šanci na výhru Joea Bidena a Donalda Trumpa jsou vyrovnané | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz/Profimedia/Reuters

Scénář letošních prezidentských voleb ve Spojených státech se nápadně podobá dění v roce 2016. Navzdory průzkumům, které před hlasováním favorizovaly demokrata Joe Bidena, má Trump nemalé šance prezidentský post obhájit.

Jsme na dobré cestě k vítězství, řekl Biden v krátkém vystoupení. ‚Chtějí nám ukrást volby,‘ reagoval Trump

Číst článek

„Určitě to nevypadá tak, že by Joe Biden měl takový náskok, o jakém se mluvilo. Myslím, že nehledě na výsledek bude na místě značné zpytování ze strany demokratů a průzkumů,“ podotýká pro iROZHLAS.cz odborník Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Petr Boháček.

Za zlomovou je označována Florida – třetí nejlidnatější stát USA o 29 volitelích, bez kterého Trump podle odborníků v podstatě neměl šanci na další mandát. Předběžné výsledky ale ukazují, že tam Trump bude slavit úspěch.

„Poměrně zajímavým trendem je Florida, kde to spousta lidí vysvětluje tak, že demokraté přistupují k Latinoameričanům jako k jednomu monolitu, který je ale složen z různých jihoamerických skupin a ty volí odlišně. Tuto skupinu se jim nepodařilo zaujmout a Trump díky tomu pravděpodobně vyhrál celkem jasně,“ popisuje amerikanista.

Středozápad v centru dění

Podle předběžných výsledků se Trumpovi daří lépe, než předpovídaly průzkumy, také v dalších klíčových státech. Jde například o Ohio – tradiční rozhodující stát, který v roce 2012 pomohl k prezidentství demokratickému kandidátovi Baracku Obamovi, a v roce 2004 naopak republikánskému prezidentovi Georgi Bushovi mladšímu. I tento stát letos patří Trumpovi a stejně tak Texas.

Trump získal Floridu, Biden Arizonu. Čekání na konečné výsledky ale může být dlouhé

Číst článek

Nakloněny jsou současnému prezidentovi také Severní Karolína a Georgia, kde kandidáti soupeří o 15, respektive 16 volitelů. Pro vítězství ve volbách je nutné získat nejméně 270.

„Tím, že Trump pravděpodobně vyhraje Georgiu a Severní Karolínu – státy, které byly podle průzkumů spíš nachýlenější k Joe Bidenovi – má otevřenou cestu k tomu, aby mohl vyhrát. Podle mě to je teď ale naprosto vyrovnané. Biden mezitím získává Arizonu, což je další velký příběh těchto voleb, že se z tradičně republikánské Arizony stává demokratický stát,“ vysvětluje Boháček.

Mezitím se s napětím očekává, jak dopadnou souboje v dalších klíčových bojištích, které přijdou až v následujících hodinách a dnech. V centru pozornosti jsou především středozápadní státy USA, kde se bude pravděpodobně lámat chleba – ať je to Wisconsin, Michigan, Iowa nebo Ohio.

VIDEO: Americká noc z Prahy a Washingtonu. Podívejte se na speciál k volbám prezidenta USA

Číst článek

„Bude zajímavé, jak se nakonec přeloží výsledky z Ohia, kde Trump vyhrál spoustu okrsků až překvapivě silně – dříve to byly okrsky, které vyhrával třeba Obama. A je otázkou, jestli bude tento trend stejný v podobných industriálních oblastech ve Wisconsinu a Michiganu. Pokud by Trump vyhrál jak Wisconsin, tak Michigan a Iowu, bude na 270 hlasech a můžeme se bavit o tom, že má cestu jasnou. Pořád to ale vnímám tak, že Trump dobývá Bidena, než že by Biden dobýval Trumpa – to on musí spíš překvapit,“ dodává amerikanista.

Od počátku amerických prezidentských voleb je za jeden z nejvíce klíčových států pro konečný výsledek označovaná Pensylvánie, kde se hraje o celkem 20 volitelů a kde měl v předvolebních průzkumech zhruba pětiprocentní náskok Biden. Na tamní výsledky se ale bude čekat řádově i několik dnů. Volební komise v Pensylvánii totiž mohou přijmout obálky s hlasy ještě tři dny po termínu voleb za předpokladu, že byly odeslány nejpozději 3. listopadu.

Odborník AMO pro iROZHLAS.cz nicméně podotýká, že volby mohou rozhodnout už zmíněné státy středozápadu a v takovém případě by čekání na výsledky z Pensylvánie vlastně nebylo nutné. „Pokud Trump v některém z těchto středozápadních států prohraje, bude pro něj vítězství těžší a těžší – mnohem víc než pro Bidena,“ dodává Boháček s tím, že bychom výsledky mohli znát už během středy.  

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme