Republikáni podle propočtů uhájí většinu v Senátu, demokratům po osmi letech připadne Sněmovna

  • Američané volili v úterý 435 členů Sněmovny reprezentantů na dva roky a třetinu Senátu na šest let. Ve 36 státech z 50 se také volí guvernéři a více než 6000 poslanců zákonodárných sborů jednotlivých států.
  • Někteří voliči odevzdali své hlasy už v takzvané předčasné volbě, ve více než 20 státech tak byla hlášena rekordní účast.
  • Plány demokratů, že získají většinu v obou komorách Kongresu se ale podle propočtů nenaplní. Většinou ve Sněmovně reprezentantů ale ztíží prezidentu Donaldu Trumpovi prosazování jeho plánů.

Washington (Aktualizováno: 5:33 7. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedním z těch, kdo uhájil post v Senátu, byl republikán Ted Cruz z Texasu. | Foto: Cathal McNaughton | Zdroj: Reuters

Boj o třetinu Senátu

Demokraté obhajovali 26 senátorských křesel (včetně dvou nezávislých, kteří s demokraty většinou hlasují). Republikáni jich přitom museli ubránit jen devět.

Proti demokratům přitom mluvil volební systém. V každém státu se volili dva senátoři nehledě na demografii. Dva zástupce v Senátu tak mají i Wyoming a Kalifornie. Ta má přitom téměř sedmdesátkrát víc obyvatel než půlmilionový stát na severu USA.

Volila se celá Sněmovna

Jiné byly šance republikánů a demokratů v boji o Sněmovnu reprezentantů. Počet mandátů v jednotlivých státech více odpovídá rozložení obyvatel a celá komora se volí každé dva roky. Pro získání většiny by museli demokraté získat o 24 mandátů víc, než mají dnes. 

Americké průběžné volby sledujeme v online reportáži:

haf, jkb, bal, gol, bej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme