‚Naše země oficiálně má zvoleného prezidenta.‘ Lídr republikánů v senátu uznal Trumpovu prohru

Volební vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách uznal lídr Republikánské strany v americkém Senátu Mitch McConnell. Necelý den poté, co výhru Bidena potvrdil sbor volitelů, poblahopřál McConnell na půdě Kongresu nastupujícímu prezidentovi i zvolené viceprezidentce Kamale Harrisové. Podle agentury AP tak skončilo jeho několikatýdenní mlčení ohledně porážky současného republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr Republikánské strany v americkém Senátu Mitch McConnellvyjádřil zklamání, že prezidentská volba nepřinesla „jiný výsledek“ | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

McConnell se k věci jasně vyjádřil více než měsíc poté, co Bidena označila za vítěze přední americká média. Jeho blahopřání přišlo ve stejný den jako gratulace od ruského prezidenta Vladimira Putina a mexické hlavy státu Andrése Manuela Lópeze Obradora.

„Od dnešního rána naše země oficiálně má zvoleného prezidenta a zvoleného viceprezidenta,“ řekl republikánský lídr. V projevu v Senátu vyzdvihoval počínání Trumpovy administrativy a vyjádřil zklamání, že prezidentská volba nepřinesla „jiný výsledek“.

„Ale náš systém vládnutí zahrnuje procesy, které určují, kdo 20. ledna složí přísahu. Sbor volitelů promluvil. Takže bych dnes chtěl poblahopřát zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi,“ pokračoval McConnell. Senátor za stát Kentucky bývalého viceprezidenta označil za člověka, který zasvětil mnoho let službě veřejnosti.

‚Je načase jít dál.‘ Biden vyzval Trumpa, aby uznal porážku v prezidentských volbách

Číst článek

Sbor volitelů dal v pondělí další razítko na výsledek listopadových voleb a podle očekávání poměrem 306 hlasů ku 232 zvolil Bidena novým americkým prezidentem. Nejvlivnější republikáni dosud odmítali veřejně uznat vítězství demokratického politika a podporovali tak Trumpovu snahu zpochybnit volební porážku.

Šéf Bílého domu se ihned k hlasování volitelů nevyjádřil a nadále šířil dezinformace o průběhu voleb a jejich výsledcích. V noci na úterý například na twitteru sdílel příspěvek, podle kterého Biden „předstírá“, že vyhrál. Těsně po projevu McConnella svým desítkám milionů sledujících vzkázal, že se hromadí „ohromné důkazy o hlasovacích podvodech“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme