První oběť vyšetřování ruského vlivu na americké volby: právník dostal za lhaní FBI měsíční trest

Federální soud ve Washingtonu v úterý poslal na 30 dnů do vězení nizozemského advokáta Alexe van der Zwaana, který se přiznal, že lhal agentům FBI vyšetřujícím kontakty bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa Paula Manaforta s Ruskem. Oznámila to agentura AP. Van der Zwaan je první osobou, která byla odsouzena v souvislosti s pátráním zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera po ruském vlivu na americké prezidentské volby.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský advokát Alex van der Zwaan | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Třiatřicetiletý Nizozemec se v únoru přiznal, že FBI poskytl nepravdivé údaje o svých kontaktech s Rickem Gatesem, který byl Manafortovým zástupcem ve vedení Trumpova týmu.

Van der Zwaan zalhal i o osobě, která byla s Gatesem a Manafortem ve styku a kterou FBI považuje za osobu blízkou ruské vojenské rozvědce. Údajný příslušník ruských tajných služeb je v soudních spisech uveden jako Osoba A.

'Nechejte ho v klidu pracovat.' Kongresmani se kvůli vyšetřovateli Muellerovi postavili Trumpovi

Číst článek

Podle amerických médií jde o jistého Konstantina Kilimnika, který údajně pracoval pro Manafortovu lobbistickou společnost na Ukrajině. S Van der Zwaanem a Gatesem byl v kontaktu v září a říjnu 2016, tedy krátce před listopadovými prezidentskými volbami.

O těchto skutečnostech se nizozemský právník při výslechu v FBI nezmínil. U soudu to v úterý označil za „strašlivé rozhodnutí".

Van der Zwaan, který je zetěm jednoho z nejbohatších ruských oligarchů Germana Chana, mohl dostat nanejvýš půlroční trest vězení. Kromě 30 dnů byl odsouzen k pokutě 20 000 dolarů.

Jeho kauza je součástí Muellerova vyšetřování, ale bezprostředně nesouvisí s úkolem prokázat, zda Rusko předloni ovlivňovalo kampaň k americkým prezidentským volbám ve prospěch Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme