USA vyškrtly KLDR se seznamu zemí podporujících terorismus

Severní Korea už není na americkém seznamu zemí podporujících terorismus. Spojené státy z něj komunistický stát vyřadily. Pchjongjang totiž přistoupil na požadavky skupiny 5 zemí, které s jeho vládou vyjednávají o zrušení severokorejského jaderného programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Penssylvania Avenue a Kongres ve Washingtonu | Foto: Alexandr Pícha

"Severní Korea přistoupila na kontroly svých jaderných zařízení," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. "Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová poroto stáhla Korejskou lidově demokratickou republiku ze seznamu zemí podporujících terorismus." Toto rozhodnutí podle mluvčího nabylo účinnosti momentem podpisu.

Krok americké vlády ovšem čelí kritice. Proti budou podle všeho mnozí kongresmani. Zklamání nad americkým rozhodnutím už vyjádřilo i Japonsko, které se Severní Koreu cítí bezprostředně ohrožené. Pchjongjang se na americký seznam dostal kvůli údajnému podílu na atentátu na jihokorejský dopravní letoun v roce 1987. V jeho troskách zahynulo více než 100 lidí.

Severní Korea minulý měsíc oznámila, že ustupuje od svých závazků k zastavení jaderného programu. Zdůvodnila to právě tím, že Američané nesplnili svůj závazek a ze seznamu ji nevyškrtli. KLDR odstranila pečetě a monitorovací kamery, které do jejího odstaveného jaderného komplexu v Jongbjonu umístila Mezinárodní agentura pro atomovou energii, a vykázala ze země jaderné inspektory.

Dnes ale severokorejské ministerstvo zahraničí přislíbilo, že KLDR bude pokračovat s rozebíráním jaderného zařízení v Jongbjonu a znovu povolí kontroly mezinárodních inspektorů.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme