USA vyzbrojí syrské povstalce. Asadův režim prý použil chemické zbraně

Spojené státy podpoří vojensky syrské povstalce. Američtí odborníci tvrdí, že proti nim vláda v Damašku použila chemické zbraně. Tím podle Bílého domu překročil prezident Bašár Asad pomyslnou červenou čáru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Sýrii | Foto: Virginie Nguyen Hoang | Zdroj: ČTK

„Naše zpravodajské služby říkají, že Asadův režim použil chemické zbraně, včetně sarinu,“ uvádí Ben Rhodes, jeden z hlavních bezpečnostních poradců prezidenta Obamy.

Informace o nasazení chemických zbraní podle něj potvrzují početné nezávislé zdroje a proto jim vláda prezidenta Obamy věří.

"Na následky takových útoků zemřelo podle odhadu prokazatelně 100 až 150 lidí," pokračoval Ben Rhodes s tím, že skutečný počet je pravděpodobně vyšší, ale americké zpravodajské služby uvádějí jenom ověřené údaje. Prezident Obama se proto rozhodl podat syrské opozici pomocnou ruku formou vojenské podpory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka

Bílý dům ale zatím nechce upřesnit, o co konkrétně má jít. A za to sklízí kritiku v Kongresu.

„Prezident by si měl uvědomit, že jenom víc zbraní na povstaleckém území nezmění poměr sil,“ hřímal v Senátu republikánský předseda zahraničního výboru John McCain. Syrští povstalci potřebují podle něj podporu ve vzduchu a bezletovou zónu.

Letecké síly Bašára Asada se dají zneškodnit, aniž by se při tom ohrozil jediný život amerického vojáka, tvrdí republikán John McCain. A dodávává, že k tomu není nutné nasadit americké pozemní jednotky.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme