USA vyzvaly Čečence k přerušení styků s teroristy

Spojené státy vyzývají čečenské povstalce, aby přerušili kontakty s teroristy. Bílý dům má informace, podle kterých operují na území Čečenska už několik let členové organizace al-Kajdá vedenou Úsamou bin Ládinem. Arabští teroristé operující na území Čečenska patří podle amerického prezidenta George Bushe před soud. Prezident Bush dnes jedná v Chicagu se zástupci pracovníků amerických aerolinií o masové vlně propouštění a o zvýšení bezpečnosti americké letecké přepravy. Do Washingtonu dnes také přijíždí nejvyšší představitelé Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Bílého domu vyzval čečenské vedení, aby okamžitě a bezpodmínečně přerušilo styky s mezinárodními teroristickými skupinami včetně Usámy bin Ládina a jeho organizace al-Kajdá. Mluvčí ale vyloučil, že by došlo ke změně americké politiky vůči čečenskému konfliktu. Americký prezident George Bush uvítal nabídku Kremlu zahájit mírové rozhovory s čečenskými separatisty a zároveň vyzval ruského prezidenta Putina k dodržování lidských práv v Čečensku.

Dnes také vyprší třídenní ultimátum, které dal čečenským povstalcům ruský prezident Vladimir Putin. Vzbouřenci mají složit zbraně výměnou za slib, že nebudou trestně stíháni. Putin ale neřekl, jaká opatření chystá v případě, že povstalci na ultimátum nepřistoupí.

Evropská unie stojí na straně Spojených států při vojenské odvetné akci proti organizátorům atentátů v Americe. Do Washingtonu s tím odjíždí nejvyšší představitelé patnáctky - belgický premiér Guy Verhofstadt a předseda Evropské komise Romano Prodi. Belgický premiér bude ve Washingtonu tlumočit odhodlání Evropské unie podporovat mezinárodní koalici proti terorismu. V Bruselu se očekává, že americký prezident Bush vyzve celou Evropskou unii, aby se přidala k blokování bankovních účtů lidí a organizací, které jsou podezřelé z podpory terorismu. Zatím se jednoznačně přidala na stranu Washingtonu jen Francie, ostatní země projevily ochotu, ale konkrétní kroky neučinily.

Belgický premiér Verhofstad a předseda Evropské komise Prodi také navrhnou Washingtonu reformu skupiny nejbohatších zemí světa G8. Verhofstad chce, aby G8 začala více naslouchat nevládním organizacím, které bojují proti globalizaci. Belgický premiér si myslí, že by to mohlo přispět k méně násilí během summitů. kde se hovoří o světové ekonomice.

Z trosek Světového obchodního střediska bylo vyproštěno již 300 těl, ale jen 232 jich bylo identifikováno. Počet pohřešovaných zůstal ve středu na čísle 6347. Týmy odklízející trosky mají za sebou podle místních úřadů teprve desetinu práce. Podle armádních odborníků z obou mrakodrapů zůstalo asi 1,2 miliónu tun oceli, betonu a skla. Z těchto trosek bylo zatím odklizeno 115.756 tun.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme