USA vyzvaly Írán k propuštění tří Američanů, kteří ilegálně překročili hranice

Spojené státy důrazně vyzvaly Írán, aby propustil trojici Američanů zadržených kvůli ilegálnímu překročení hranice. Prohlásil to americký poradce pro národní bezpečnost James Jones.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hory Kurdistánu (ilustr. foto)

hory Kurdistánu (ilustr. foto) | Foto: krg.org

Jones se tak odkázal na fakt, že Teherán v neděli poprvé potvrdil, že Američany vězní. Dotaz u íránský úřadů vznesl sousední Irák, odkud Američané do Íránu na konci července přešli.

Podle americké oficiální verze trojice neúmyslně zabloudila do Íránu přes špatně vyznačenou hranici, a to během turistické výpravy v horách iráckého Kurdistánu. Iráčtí pohraničníci přitom uvedli, že zmíněné Američany před blízkostí íránské hranice výslovně varovali, ale oni pokračovali v cestě i nadále.

Skupina byla původně čtyřčlenná, jeden z Američanů se ale nakonec na túru nevydal kvůli zdravotním potížím. Po zbylých třech pak v horách pátrali vojáci z iráckého Kurdistánu a také americké vojenské vrtulníky.

Podle amerických zdrojů tak v íránských rukou skončili novinář Shane Bauer, jeho přítelkyně Sarah Shortová a Joshua Fatal.

Teheránská média uvádějí, že íránská bezpečnost prověřuje, zda nešlo o špionážní operaci. Teherán dosud ani neupřesnil, kde zajatce drží.

Přečtěte si také:

Íránská bezpečnost zadržela tři Američany při ilegálním překročení hranice
USA v tichosti chystají nové sankce proti Íránu
Pietní shromáždění v Íránu se pokusila rozehnat policie
Irácká policie zasáhla proti íránské exilové opozici

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme