USA vyzvaly své občany k opuštění Sýrie

Spojené státy vyzvaly své občany v Sýrii, aby tuto zemi neprodleně opustili. Násilné potlačování poklidných protestů vládními silami vyvolalo nejistou a nestabilní bezpečnostní situaci v této blízkovýchodní zemi, upozornilo podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí. Američané, kteří tam musejí zůstat, by měli omezit pohyb na co nejnižší možnou míru. Hrozí jim také obvinění z provokací a ze špionáže, protože syrské vedení viní z podněcování nepokojů zahraniční síly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský režim pokračuje v brutálním potírání odporu

Syrský režim pokračuje v brutálním potírání odporu | Zdroj: Reuters

Syrská opozice se přitom sjednocuje proti režimu prezidenta Bašára Asada. Sestavila národní radu, která má zajistit pokračování protestních akcí až do Asadova svržení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Národní rada to má dělat pokojnou cestu a snažit se udržet územní celistvost státu. Podle agentury AFP má toto opoziční uskupení 140 členů. Polovinu tvoří syrští disidenti žijící v zahraničí, zbytek tvoří domácí Syřané a syrské etnické i náboženské skupiny. Nechybí ani členové fundamentalistického Muslimského bratrstva.

„Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se ta rada ustavila po vzoru Libye přímo v zemi. Jenomže v Sýrii je situace odlišná. V Libyi téměř od počátku toho ozbrojeného povstání držela opozice díl země. To se v Sýrii neděje. Jsou tam sice protesty, ale opozice nemá pevnou půdu, na které by mohla stavět,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák a pokračuje:

„Syrská opozice se podle Slezáka snaží, po vzoru Libye, aby rada reprezentovala všechny obyvatele Sýrie, aby byly zastoupeny všechny skupiny obyvatelstva. V tom je její síla, ale také slabost, protože až padne společný nepřítel, dostanou se rozpory na povrch.“

Slezák si nemyslí, že by mohlo dojít k vojenskému zásahu proti syrskému režimu ze strany Západu:

„Je to otázka peněz. Západ se intervencí v Libyi vyčerpal. Vést takovou válku v době ekonomické krize je luxus, zejména když se stále válčí v Afghánistánu. Navíc Sýrie má výkonnější armádu, než měla Libye. A syrská opozice neovládá žádné území, nemohla by tak vést žádný útok. No a není tady také podpora Rady bezpečnosti OSN. Čína a Rusko by bylo proti.“

Turecko se od Sýrie odvrátilo

Útočištěm syrských uprchlíků a také armádních důstojníků, kteří se rozhodli připojit k opozici, se nyní stává Turecko, donedávna blízký spojenec Sýrie. V této souvislosti se ale zmiňuje jméno podplukovníka Husajna Harmúše. V jeho případě se spekuluje, že byl vrácen do Sýrie.

„Důvody, proč se Erdogan odvrátil od svého bývalého spojence Asada, nejsou jen morální. Je to tedy spíše proto, aby se Erdogan profiloval v arabském světě,“ vysvětluje Slezák.

V Sýrii stále pokračují zásahy proti odpůrcům prezidenta Bašára Asada, při kterých už zahynulo nejméně 2200 lidí.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme