USA vyzývají k podpoře ostré rezoluce proti Iráku

Spojené státy vyzvaly k podpoře ostré rezoluce proti Iráku. Spolu s britskými diplomaty zároveň usilují o to, aby Rada bezpečnosti o americko-britském návrhu už v následujících dnech hlasovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Prezident Bush, který na předvolebních mítincích v různých koutech Ameriky podporuje kandidáty do listopadových kongresových a guvernérských voleb, před příznivci republikánů zopakoval, že pokud světová organizace nesplní svou povinnost a Saddáma Husajna neodzbrojí, povede Washington koalici, která zbaví irácký režim zbraní hromadného ničení. Šéf zbrojních inspektorů Hans Blix před Radou bezpečnosti řekl, že nová rezoluce musí obsahovat varování před jejím neplněním ale k žádným návrhům členů Rady se nevyslovil.

Proti ostré dikci dikutovaného textu rezoluce se ovšem stále staví další členové Čína, Rusko a Francie - podle francouzského ministra zahraničí je hlavním sporným bodem skutečnost, že britsko americký návrh obsahuje hrozbu automatického vojenského zásahu, pokud Irák nesplnění ustanovení rezoluce. To Francie a další země odmítají.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme