USA vzdávají přímé rozhovory mezi Izraelem a Palestinci

Spojené státy budou nadále usilovat o dosažení míru na Blízkém východě, ale rozhovory povedou s oběma stranami konfliktu odděleně. Prohlásila to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Dala najevo, že Američané v tuto chvíli nepočítají s obnovením přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Takový dialog přitom Washington dosud označoval za jeden z pilířů své blízkovýchodní politiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová | Foto: U.S. Department of State

Clintonová prohlásila, že až teprve obnovení důvěry a nalezení společných bodů snad vytvoří podmínky pro obnovení přímých rozhovorů.

Američané s velkou slávou oznámili rozjezd izraelsko-palestinského dialogu počátkem září. Už po měsíci ale jednání skončila, protože Izrael začal znovu naplno stavět židovské osady na okupovaných územích a Palestinci na protest jednání přerušili.

Washington v týdnu přiznal, že se mu nepodařilo přimět Izrael k prodloužení moratoria na osadnickou výstavbu. Palestinci to označili za selhání americké politiky. Pohrozili, že namísto jednání s Izraelem se možná budou snažit dosáhnout své státnosti například na půdě OSN.

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme