USA vzpomínají na ropnou havárii v Mexickém zálivu, při které před třemi lety zemřelo jedenáct lidí

Nejen Spojené státy si dnes připomínají třetí výročí havárie ropné plošiny v Mexickém zálivu. Ta způsobila jednu z největších ekologických katastrof - do moře tehdy unikly odhadem čtyři miliony barelů ropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě se snaží uhasit požár na Deepwater Horizon

Lodě se snaží uhasit požár na Deepwater Horizon | Foto: public domain, US Coast Guard

Těžební plošinu využívala britská společnost British Petroleum (BP). Očekává se, že žalobami o odškodnění se budou soudy zabývat měsíce, možná roky.

Největší ropná havárie v dějinách Spojených států začala 20. dubna 2010. V Mexickém zálivu tehdy při explozi na ropné plošině Deepwater Horizon zahynulo 11 lidí. Do moře začala vytékat ropa a únik se podařilo zastavit až po osmdesáti čtyřech dnech.

Důsledky byly katastrofální - mrtvá zvířata, zamořené pobřeží a v neposlední řadě i negativní dopad na lov ryb a krevet, hlavně v Louisianě. Jeden z tamních lovců krevet, Anthony Chamoin, má za to, že údaje firmy BP byly tehdy zavádějící.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ropnou havárii v Mexickém zálivu vzpomíná Helena Berková

Obviňuje firmu ze lži, neříkala prý, kolik ropy skutečně uniklo. Ekologická organizace Greenpeace uvádí, že v důsledku ropné katastrofy zahynulo asi 6 tisíc želv, 26 tisíc delfínů, více než 80 tisíc ptáků a nespočet ryb a bezobratlých.

Prezident Barack Obama tehdy ustavil komisi, která případ vyšetřovala. Zpráva kritizovala zejména BP a americké firmy Transocean a Halliburton. Společnosti se prý snažily snížit náklady a urychlit práci, čímž přispěli k havárii.

Prezident Obama také tehdy přislíbil, že firma BP ponese důsledky. Řekl, že Spojené státy donutí britského ropného giganta, aby zaplatil za škody, jaké způsobil.

Firmu BP už stála havárie miliardy dolarů - za čištění zamořené oblasti, za pokutu, za odškodnění jednotlivců i firem.

Soud v New Orleans navíc v únoru začal projednávat žalobu o odškodnění, podanou americkou vládou i postiženými státy. Pokud soud jejich nároky uzná, mohla by těžařská firma zaplatit dalších více než 17 milirad dolarů.

Vít Pohanka, Helena Berková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme