‚Selhala ve své základní povinnosti.‘ USA přeruší financování Světové zdravotnické organizace

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v úterý přikázal své administrativě, aby dočasně přerušila financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Důvodem je podle něj způsob, jakým si WHO počínala při boji s pandemií způsobenou koronavirem. Současné míře nákazy bylo podle něj možné předejít, kdyby organizace nešířila „dezinformace“ předkládané Čínou, kde se virus loni objevil poprvé. Spojené státy jsou největším přispěvatelem WHO.

Washington (Aktualizováno: 12:00 15. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Donald Trump na tiskové konferenci | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Dnes jsem nařídil pozastavení financování Světové zdravotnické organizace po dobu, kdy budeme provádět studii ohledně role WHO při špatném zvládání a při skrývání šíření koronaviru,“ řekl Trump na tiskovém briefingu. Podle jeho slov WHO „selhala ve své základní povinnosti a musí být pohnána k odpovědnosti“. Prověrka postupu WHO bude podle Trumpa trvat 60 až 90 dní.

Nemocnicím ve Spojených státech docházejí léky. V ohrožení jsou astmatici i pacienti na plicní ventilaci

Číst článek

Organizace podle prezidenta nekriticky přijala zprávy o šíření viru v Číně od tamní vlády a chválila Peking za jeho transparentní přístup. WHO se také podle Trumpa dostatečně nesnažila dostat do zasažených oblastí v Číně vlastní experty, kteří by situaci mohli nezávisle zhodnotit. „Jejich pochybení způsobila tolik úmrtí,“ řekl prezident.

Trump se přitom vyhnul otázkám novinářů ohledně svých vlastních poznámek o čínské transparentnosti ze začátku letošního roku. „Čína pracuje velice tvrdě na potlačení koronaviru. Spojené státy velmi oceňují její snahu a transparentnost,“ napsal prezident v lednu na twitteru.

„Všechno to dopadne dobře. Zejména bych jménem amerického lidu chtěl poděkovat (čínskému) prezidentovi Si (Ťin-pchingovi),“ pokračoval.

‚Její role je absolutně zásadní‘

Trump již minulý týden obvinil WHO, že situaci nezvládla a že je příliš nakloněna Pekingu, který jí přispívá asi desetinu toho co USA. Kritizoval především doporučení organizace, aby země neuzavíraly svoje hranice s Čínou.

Teď tvrdí, že o pandemii věděl, dřív ale riziko podceňoval. Přečtěte si Trumpovy výroky o koronaviru

Číst článek

Právě částečný zákaz vstupu do USA lidem cestujícím z Číny z konce ledna Trump opakovaně předkládá jako důkaz toho, že proti šíření koronaviru včas a dostatečně zasáhl. Kritici dlouhodobě upozorňují, že Trumpova administrativa pandemii v jejích začátcích opakovaně podceňovala.

Rozhodnutí amerického prezidenta ve středu kritizoval mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres. Prohlásil, že nyní není vhodný čas na ukončení podpory této agentury OSN, která je podle něj „absolutně zásadní“ pro globální boj s koronavirem. Guterres řekl, že různé strany mohou vykládat fakta rozličně, ale že příležitost na zpětné zhodnocení jednotlivých kroků bude teprve tehdy, až pandemie přejde.

Oznámení je další ze série Trumpových kroků, jež směřují proti mezinárodním organizacím a dohodám. Šéf Bílého domu již dříve zpochybňoval vyplácení příspěvků OSN, stáhnul USA z pařížské klimatické dohody a útočil na Světovou obchodní organizaci (WTO).

Nutná reformace WHO

Podle zdrojů listu The Wall Street Journal je nejnovější rozhodnutí součástí širší snahy americké vlády omezit globální vliv Číny. Spojené státy budou podle Trumpa zasílat finance dříve určené WHO na různé zdravotnické projekty po celém světě.

První oběť koronaviru v americkém námořnictvu. Zemřel námořník z lodi USS Theodore Roosevelt

Číst článek

WHO se podle amerického prezidenta musí reformovat, a pokud tak učiní, zváží USA obnovení svých příspěvků.

Zda má prezident pravomoc omezit financování mezinárodní organizace, jakou je WHO, zůstává podle americké rozhlasové stanice NPR nejasné. Demokraté v Kongresu USA tvrdí, že takové oprávnění nemá.

Rozpočet WHO, ze kterého organizace financuje své programy, se skládá z členských příspěvků a darů. Od určité výše se členský poplatek, vypočítaný podle počtu obyvatel a hospodářského výkonu země, platí v amerických dolarech a švýcarských francích.

400 milionů dolarů od USA

K dvouletému finančnímu období 2020 a 2021 udává WHO, že od USA očekává na příspěvcích 116 milionů dolarů (2,9 miliardy korun) a 118 milionů franků (tři miliardy korun). U Číny je to asi 57 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a 59 milionů franků (1,5 miliardy korun).

Riziková zaměstnání i srdeční choroby. Koronavirus v USA častěji zabíjí Afroameričany, ukazují statistiky

Číst článek

V případě darů má WHO na webu dostupné údaje za rok 2017. Podle tohoto přehledu USA darovaly nad rámec příspěvků 401 milionů dolarů (deset miliard korun) a Čína 10,5 milionu dolarů (259 milionů korun). Druhým největším sponzorem po USA byla tehdy s 325 miliony dolarů (osm miliard korun) Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Světová zdravotnická organizace v období 2018-2019 hospodařila s rozpočtem kolem šesti miliard dolarů. Spojené státy jsou jejím největším přispivatelem - server The Guardian uvádí, že loni do pokladny přispěly 400 miliony dolarů.

Spojené státy evidují podle americké Univerzity Johnse Hopkinse přes 600 000 nakažených koronavirem a více než 25 500 obětí onemocnění covid-19, kterou virus způsobuje; v obou statistikách jsou USA nejvíce zasaženou zemí na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme